Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Jak slavíme státní svátky

Zákon definuje státní svátky jako dny, které „mají připomínat občanům tradice, ušlechtilé cíle a dějinné zvraty, na nichž je budována česká státnost“. Během existence našeho státu spadlo do této kategorie celkem osm významných dnů, které zformovaly jeho dnešní podobu. Připravili jsme pro vás výukový námět, který žáky podrobně seznámí se současnou podobou oslav důležitých státních svátků.

Jak slavíme státní svátky

Seznámíme se se způsoby připomínání těchto důležitých dní s ohledem na význam pro společnost. Naučíme se rozumět symbolice, kterou představuje charakter pietního aktu či vzpomínkové akce. Každý ze svátků je ne náhodou pevně svázán s určitým místem. Víte, proč se 28. říjen slaví zrovna na Vítkově a 17. listopad na Národní třídě?

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Jak slavíme 17. listopad

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s událostmi listopadu 1989 a pojednává o současném způsobu slavení 17. 11.

Metodika: Jak slavíme 17. listopad

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Jak slavíme 17. listopad.

Pracovní list: Jak slavíme 28. říjen

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené se způsobem slavení 28. října.

Metodika: Jak slavíme 28. říjen

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Jak slavíme 28. říjen.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání