Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Co s planetou zavalenou plasty?

Jak bojovat s plasty? Je třídění odpadu a recyklace řešením?

Hromady plastů, které každý den vyhodíme, vydrží odolávat zubu času i tisíc let. Pěknou pastičku jsme si na sebe políčili. Viděli jste někdy záběry některého z plastových ostrovů, které plavou v oceánech? A všimli jste si jejich rozměrů? Co s tím?

Stáhnout materiály

co-s-planetou-zavalenou-plasty

S Plastorem Nezmarem, jehož tělo roste s každým dalším kouskem vyhozeného plastu, si sama neporadí ani princezna Prga. Naštěstí ví, kde hledat pomoc, a žluté recyklační kontejnery se pustily do práce. Recyklace je ale řešením jen částečným. Ještě lepší je snažit se plastům prostě vyhýbat. Na nákup chodit s vlastní taškou, mít skleněnou láhev na pití, nakupovat bezobalově. Stáhněte si pracovní list a zkuste zaznamenávat, jak je to s odpadky u vás doma a kde ve vaší domácnosti byste se mohli vyhlásit plastům zákaz vstupu.

Pracovní list: Co s planetou zavalenou plasty

Stáhnout
Prga: Proč nepoužívat plasty

03:21

Prga: Proč nepoužívat plasty

Pokud chceme chránit naši planetu před hromadícím se odpadem, třídíme a recyklujeme ho. S plasty to však není tak jednoduché. Zamyslete se nad tím, jestli skutečně potřebujete tolik věcí vyrobených z plastu. Nemůžete použít některé obaly opakovaně?

Brďo a zpracování odpadků

02:43

Brďo a zpracování odpadků

Jak odpadky zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie?

Recyklace plastů

03:53

Recyklace plastů

Jenom třídit plasty nestačí. To se asi divíte, že? Některé z nich jsou totiž toxické, to znamená, že obsahují škodlivé látky pro náš organismus. Jak je poznat? A co s tím? To nám bude radit Karolína Brabcová.

Třídíme odpad: Plast

04:31

Třídíme odpad: Plast

Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o třídění odpadu. Dnes děti naučí, která popelnice je určena pro plastové odpadky. Co by se mohlo stát, kdybychom plasty netřídili tak, jak se má?

Rejpavá žížala: Plasty

13:09

Rejpavá žížala: Plasty

Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tentokrát se zaměříme na problém používání plastů. Proč? Děti dobře ví, že jsou vyrobeny člověkem a nepatří do volné přírody. Jejich množství se hromadí a hromadí. Jak se jich zbavit? Cestu ke žlutému kontejneru zná asi každý, naučme se ho používat všichni.

Oceány plné plastů

03:24

Oceány plné plastů

Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.

Probíhá načítání