Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Kůrovec: Brouk, který decimuje naše lesy. Kdo za to může?

Smrkové monokultury, které jsme vysadili v naší honbě za ziskem, čelí největší kalamitě v historii od dob Marie Terezie. Šíření kůrovce v minulých letech naznačovalo, že se blíží katastrofa obrovských rozměrů. Můžeme s čistým svědomím mluvit o ekologické katastrofě. Jednou z nejvíce postižených oblastí je Hrubý Jeseník, kde jsme zanedbali vícero věcí.

Co a kdo ničí naše lesy

Dnes se díváme na výsledek. Masovým pěstováním smrků na nevhodných místech jsme si zadělali na průšvih, který se děje právě teď. Kdo je za to odpovědný? Má smysl, aby stát státu uděloval pokutu? Problémy s kůrovcem máme ale už řadu let. Co se s tím dá dělat? A co by se stalo, kdybychom do stávající situace nezasáhli? Mohlo by dojít třeba ke konci zásobování Prahy pitnou vodou. Jednou z překážek, které v tomto boji musíme čelit, je bující byrokracie. Pod vlivem klimatické změny se dostáváme do úplného rozporu se současnou ekonomickou situací firem. Dochází na to, co řadu let tvrdí nejen Hnutí Duha, ale i vědci. Hospodáři v lesích potřebují reagovat rychle. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Kůrovcová kalamita

Pracovní list pro žáky střední školy. Obsahuje slepou mapu ČR, procvičuje znalosti spojené s kůrovcovou kalamitou v našich lesích (hlavní faktory, následky, možná řešení situace).

Pro učitele: Kůrovcová kalamita

Doplňková materiál k souboru Pracovní list: Kůrovcová kalamita pro učitele. Obsahuje řešení.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání