02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
S hudebním skladatelem a kapelníkem Jaromírem Vejvodou si povíme o světově proslulé skladbě Škoda lásky. Píseň dosáhla takové obliby, že se zpívá ve 27 jazycích. Byla zvolena hitem století. A slyšet ji můžeme i dnes.
Pojďme se společně podívat, jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Třeba Židé mají v období Vánoc Chanuku. Hlavním symbolem je postupné zapalování svíček a jí se koblihy. V Itálii zase nosí dárky čarodějnice Befana. V Zimbabwe místo stromečku zdobí břečťan. Všechny ale o Vánocích spojuje kouzlo a láska.
O bílé paní se vypráví na různých hradech. Jak vyprávějí o bílé paní Staré pověsti české? Co symbolizuje, když se zjeví? A koho chrání? Pověst je tlumočena do znakového jazyka pro neslyšící.
Na svátek Hromnice se v kostele posvěcují svíce, tzv. hromničky, které si lidé dávali do oken, aby jejich dům chránily před blesky. K Hromnicím se kromě zvyků váže i mnoho pranostik. Mezi tu nejznámější patří „Na Hromnice o hodinu více“.
Pražská čtvrť Hostivař je dodnes spjatá se jménem svého významného obyvatele, prvorepublikového ministerského předsedy a ministra vnitra Antonína Švehly. Tento agrární politik se z titulu místopředsedy Národního výboru československého stal jedním z „mužů 28. října“. Podívejte se na krátký medailonek o jeho životě.
Video mapuje osudy českých vojáků ve vzpomínkách jejich potomků. Využívá jejich zápisníků, deníků, fotografií a také dobové filmové záběry. V ukázce uslyšíme vzpomínky legionářů Josefa Laciny a Jana Hanáka z doby bojů ve Francii v roce 1918, kdy se Německo posíleno o vojáky z východní fronty pokouší o novou ofenzivu. Po výzvě Národní rady se přihlásili na mobilizaci.
V ukázce je představen Rudolf Gajda, legionář, který se po vzniku Československa postupně dostal do vedoucích pozic československé armády, až nakonec skončil jako vedoucí postava českého fašismu.
Transformace socialistické ekonomiky na ekonomiku tržní po sametové revoluci probíhala dost razantně. Zejména Slovensko zažívalo vysokou nezaměstnanost a likvidaci průmyslových podniků. Dopad změn tady byl tedy mnohem tvrdší než v sousedních Čechách. To vedlo i k posílení vlivu a vítězství HZDS na Slovensku v roce 1992.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.