Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Poezie žije: Hovoří k srdci a povznáší ducha, básník je jejím prostředkem

„Báseň prostě přijde a já ji napíšu,“ popisuje svůj tvůrčí proces Ivan Martin Jirous a v tomhle prostém vyjádření je sama esence poezie. Poetický znamená povznášející. Múza políbí básníka na čelo, povznese jeho ducha a on pak prostřednictvím slov vyjadřuje myšlenku, pocit, atmosféru… Poezie je mocná tím, že dokáže promlouvat i k lidem, kteří nemají žádné formální literární vzdělání, protože nehovoří k mysli, ale přímo k srdci.

Světový den poezie

Proto je, a to nejen u nás, velmi oblíbeným žánrem poezie pro děti. I o té bude řeč v jednom z našich námětů, které jsme připravili u příležitosti Světového dne poezie. Podíváme se blíž…

Proto je, a to nejen u nás, velmi oblíbeným žánrem poezie pro děti. I o té bude řeč v jednom z našich námětů, které jsme připravili u příležitosti Světového dne poezie. Podíváme se blíž i na tak zvanou „zlatou éru“ českého básnictví a literatury vůbec, do meziválečného období, a přestavíme si to nejvýznamnější z tehdejší československé tvorby. Nebudou ale chybět ani současní básníci, kteří nám svou tvorbu představí sami.

Náměty

Probíhá načítání