Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Politické procesy v Československu 50. let: Horáková a Slánský

Po komunistickém převratu v roce 1948 se Československo stalo na dlouhá léta sovětským satelitem a politika, kterou tu začali komunisté prosazovat, se neštítila metod, jež nemají v civilizovaném světě co dělat. Procesy s nepohodlnými demokraticky smýšlejícími občany se rozjely naplno a Milada Horáková byla jednou z jejich prvních obětí. Rudolfu Slánskému naopak vzala život jeho vlastní strana a režim, který pomáhal nastolit. On sám měl na rukou spoustu krve. Proč se tak stalo?

Politické procesy v Československu 50. let

Zatímco dr. Horáková byla zavražděna československou justicí na příkaz Klementa Gottwalda, Slánského vraždu si objednal sám Stalin. Ten si chtěl čistkami v nejvyšších patrech…

Zatímco dr. Horáková byla zavražděna československou justicí na příkaz Klementa Gottwalda, Slánského vraždu si objednal sám Stalin. Ten si chtěl čistkami v nejvyšších patrech komunistické strany zajistit absolutní poslušnost států východního bloku. Jako záminka pro výběr těch, kteří to budou, posloužila skutečnost, že se mu nepodařilo ovlivnit směřování nově vzniklého státu Izrael. Jedenáct ze čtrnácti obžalovaných v procesu se Slánským bylo židovského původu. Všichni byli popraveni v lednu 1953. Zatímco Gottwald držel v šachu celou zemi, Stalin držel v šachu Gottwalda a s ním celý východní blok.

Náměty

Probíhá načítání