Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Karel IV.: Muž, který udělal z Čech centrum Evropy

Zatímco většina Evropy prožívala nelehké časy, země Koruny české procházely obrovským rozmachem. Král český a římsko-německý a pozdější císař římský vstoupil do politiky ve věku šestnácti let a slavil úspěchy na válečných i diplomatických polích. Přestože renesance byla v jeho době teprve v plenkách, o Karlovi můžeme dnes s jistou říci, že byl vpravdě renesančním mužem.

Karel IV.

Veřejnost ho považuje za největšího Čecha a má k tomu celou řadu důvodů. Milovník mystiky hovořící pěti jazyky se po pobytu ve Francii, Lucembursku a Itálii v roce 1333 vrací do svého…

Veřejnost ho považuje za největšího Čecha a má k tomu celou řadu důvodů. Milovník mystiky hovořící pěti jazyky se po pobytu ve Francii, Lucembursku a Itálii v roce 1333 vrací do svého zdevastovaného rodiště a nejen, že jej postaví na nohy, ale udělá z něj centrum celé Evropy. Díky své inteligenci, prozíravosti a velkorysosti rozšířil území, které spadalo pod Korunu českou, téměř až k Baltu. Vzdělanost a kulturu v Čechách pozvedl na světovou úroveň. Právě u příležitosti 705. výročí jeho narození jsme sestavili náměť, který mapuje život tohoto jedinečného muže, právem přezdívaného Otec vlasti.

Náměty

Probíhá načítání