Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Marie Terezie: Vládkyně, matka a reformátorka

Arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, vévodkyně parmská a burgundská, hraběnka tyrolská, panovnice habsburské říše. Matka 16 dětí, z nichž 7 úspěšně dosadila na evropské trůny. Iniciátorka mnoha revolučních reforem, ze kterých těžíme dodnes. Asi nejdůležitější ženská osobnost v našich dějinách. Během 40 let svého panování se musela vypořádat s mnoha výzvami a v cestě, na kterou nastoupila, pokračoval i její prvorozený syn a nástupce Josef II.

Marie Terezie: Vládkyně, matka a reformátorka

I když někteří historikové Marii Terezii vyčítají, že ze Zemí Koruny české udělala habsburskou provincii, celá řada jejích reforem, zejména ve státní správě, armádě a školství, českým zemím…

I když někteří historikové Marii Terezii vyčítají, že ze Zemí Koruny české udělala habsburskou provincii, celá řada jejích reforem, zejména ve státní správě, armádě a školství, českým zemím svědčila. Připravili jsme pro vaše žáky několik námětů, které jim pomohou pochopit historické souvislosti a okolnosti této doby. Nechybí v nich ukázky z dvoudílné historické minisérie České televize z roku 2017, animované dějiny komentované samotným českým lvem a samozřejmě ani pracovní listy a další materiály ke stažení.

Náměty

Probíhá načítání