01:38
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Věděli jste, že den 21. června je mezinárodní dnem trpaslíků? A odkud idea trpaslíků vlastně pochází? Proč jsou často spojováni s hornictvím? Podívejte se na reportáž a zjistěte více o historii těchto malých mužíčků.
Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Jaroslava Foglara. Slovy Jaroslava Foglara: "Rozhodl jsem se - i když můj chlapecký čas již dávno prchl - zůstat v něm navždy." Statisíce čtenářů jsou mu za to vděční. Díky jeho dobrodružným příběhům o chlapcích na prahu dospívání se společně s ním můžete přenést na skautské tábory, do kluboven nebo do ulic Prahy. Víte, že je také autorem "bobříků"? Jaký Jaroslav Foglar byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.
Pojďme se společně podívat na video o evoluci a proč se vlastně máme rádi. Dějiny evoluce jsou dějinami neustálého boje, ale jedna ze strategií, jak vyhrát boj, je spolupráce. Žít ve skupině je velká výhoda. Mnoho zvířat se díky tomu může bránit anebo společně lovit. Skupina zvládne víc než každý jednotlivec sám. Co jsme se my lidé naučili o spolupráci?
Robůtek Kit s panem Baterkou se nechají zlákat světlem majáku a zjišťují, k čemu vlastně slouží. Prohlídka majáku ale nabere nečekané obrátky, když spolu málem způsobí nehodu. Jakou? Podívejte se sami.
Máte rádi zvěřinu? Dříve nesměla chybět na žádné pořádné hostině. Z lovení divoké zvěře se stala i zábava. František Antonín Špork založil řád sv. Huberta, který zavazoval všechny, aby ctili zákony přírody a dodržovali tradice lovu. Lovili zvěř srstnatou i pernatou.
11 592
615
3 448
1 031
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.