05:19
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
V tomto díle Splněných přání se s Davidem podíváme, co je třeba k tomu, aby se někdo mohl stát profesionálním rybářem. Zdaleka to není tak snadné jako prodávat kapry u stánku. Profesionální rybář musí vystudovat Střední rybářskou školu.
Pořad Slovíčka vám prozradí, co vše znamená slovo motiv. Motivy jsou příčiny našeho jednání. Dozvíte se, že slovo motiv má trochu jiný význam ve spojení s hudbou a jiný ve spojení se zločinem.
Pojďme se společně podívat, co znamená slovo investice. Co to je investice a jaká se k ní vážou rizika? Zjistíme, že ne každá investice je dobrý nápad. Slovíčko investice se vztahuje k penězům, ale může se použít i jinak. Můžeme investovat také čas do sebe a svého vlastního rozvoje. Investicí číslo jedna je ale investice do sebe sama, učení, růst a rozvoj své osobnosti. Taková investice nenese tolik rizik jako investice finanční a pokaždé se vám vyplatí.
Na cestu do ciziny je dobré se připravit, seznámit se s místními zvyklostmi a přizpůsobit se pravidlům chování v dané zemi. Jsme zde hosté. Pro nás neobvyklá jídla můžeme ochutnat, ale je dobré počítat s tím, že nám nemusí chutnat. A cesta letadlem má také svoje pravidla.
Braillovo slepecké písmo je speciální písmo určené pro nevidomé či slabozraké. Vynalezl ho v 19. století Louis Braille, který byl sám slepý. Více o tom, jak toto písmo funguje, a o jeho používání v praxi se dozvíte v reportáži z Wifiny.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.