09:18
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Když děti učí telka! Pojďte se společně s mladšími žáky naučit, jaký je rozdíl mezi písmenem a slabikou. Hravou formou si zopakujeme, která písmena slyšíme na začátku slov. Také propojíme hru s písmenky a hudební výchovu a naučíme se vytleskávat slova s podzimní tematikou.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku číst a psát Ř a ř. Povíme si s dětmi zábavný jazykolam a zahrajeme si pohybovou hru, která nám procvičí i sluch!
Podívejme se na pravopisnou poradnu Ústavu pro jazyk český v pořadu O češtině, tentokrát na téma příbuzenské vztahy.
Pohádka Jak se Voříšek naučil štěkat, kterou předčítá herec Jiří Lábus. Příběh vypráví o pejskovi Voříškovi, kterého všichni znají. Svým silným štěkotem totiž dokáže popohnat každého. Jak se ale dozvíme, nebylo tomu tak vždy.
Pohádka z knihy Jiřího Trnky Zahrada, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o pěti klucích, kteří objeví tajemnou zahradu. Žije tam kocour, kterého se parta rozhodne chytit.
Pohádka Veselý Švanda, kterou předčítá herec Martin Stránský. Příběh vypráví o veselém dudákovi, který rád popíjí a hraje karty. To se mu však vymstí, když ho osloví pán v černém obleku a nabídne mu zlato.
Pohádka O kocouru, kohoutovi a kose, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o třech bratrech, kteří po otci zdědili kocoura, kohouta a kosu. Neměli však ani tušení, že jim tyto zdánlivě nepotřebné dary v kombinaci s chytrou hlavou zajistí obrovské bohatství.
Co znamená slovo ekologie? Mají ekologičtí aktivisté opravdu ekologické uvažování? Jak to všechno souvisí s životním prostředím? Co je značka eko? Odpovědi, nejen na tyto otázky, na vás už čekají ve videu. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pasáž se zabývá původem a významem slov „deka“ a „taška“ a vysvětluje původ i smysl úsloví „mít kliku“.
Pohádka Mořský čaroděj a jeho učeň, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o rolníkově synovi, kterého zavede mořský čaroděj do svého zámku. Tam se syn potají naučí kouzlit. Když ho pak čaroděj chce získat do své moci, dokáže mu chlapec statečně vzdorovat a zachránit své přátele. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Kdo by neznal postavičky Čtyřlístku. V tomto příběhu musí čtyři přátelé odhalit, kam se ztratilo mládě pandy. V pátrání jim pomáhají i obyvatelé zoologické zahrady. Vše nakonec dobře dopadne, zloději budou po zásluze potrestáni a malá panda se vrátí domů.
13 739
769
4 680
1 334
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.