02:09
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Píše se správně disfunkce nebo dysfunkce? A co to vlastně znamená, když se řekne, že je něco disfunkční? Také si povíme, která další slova obsahují předponu dys a co znamenají.
Už jste někdy slyšeli slovo elita? Věděli byste, co to slovo znamená nebo kdy se používá? A koho si představíte vy, když se řekne elita?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku rozpoznávat klíčová slova. Uhádneme pomocí klíčových slov, o jaké pohádce si budeme číst? Co má pohádka O zmrzlinové chaloupce společného s tradiční pohádkou O perníkové chaloupce? Pokusme se pohádky porovnat.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku číst poezii. Co znamená, když se slova rýmují? Přečtěme si společně báseň od Jiřího Žáčka a doplňme do ní vhodná slova. O čem jsme v básničce Televizní děti četli? Zkusme si jednotlivé části básně společně nakreslit.
Krátká ukázka z minisérie Božena dokumentuje stav české lékařské terminologie v polovině 19. století, na jejímž vývoji se podílel i Václav Staněk, přední představitel pražské vlastenecké společnosti. Boženu Němcovou jako českou vlastenku vývoj jazyka samozřejmě zajímal.
Kde se v češtině vzala slečna? Epizoda z pořadu Jazykovědma se zaměřuje na etymologii slova slečna v češtině. Nezastupitelnou roli v tom hraje disimilace, jejíž podstatu na základě videa určitě pochopíte.
Pasáž se zabývá původem názvů ulic v Praze, které vznikly ze jmen států nebo národů.
Asi nás nenapadne přemýšlet o tom, jak máme oslovit své příbuzné, přesto je v těchto názvech kolikrát háček. O tom, jak správně pojmenovat příbuzné, hovoří Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Také vysvětluje význam některých zastaralých pojmenování, např. svak, svokr, deveř.
Zkracování je jedním ze tří způsobu, jak se v češtině tvoří nová slova. Výsledkem zkracování jsou zkratky, jichž existuje několik druhů, a zkratková slova. Způsoby jejich tvoření i jejich pravopis ve videu vysvětluje Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.