03:32
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
V roce 2016 zemřel italský spisovatel, filozof a jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny Umberto Eco. V ukázce se hovoří o jeho díle a životě a sám spisovatel mluví o psaní a svém posledním románu Nulté číslo.
Ismail Kadare je nejvýznamnějším albánským spisovatelem a básníkem, který roku 1990 odešel do Francie (dnes žije střídavě ve Francii a Albánii). Ve vybrané pasáži laureát Mezinárodní Man Bookerovy ceny vypráví o svém díle, které doplňuje o kulturní a politický kontext. V posledních zhruba 5 minutách autor vypráví o tom, jak zvažoval „útěk“ a jakou roli v něm hrála Praha.
V pasáži z filmu Ženitba natočeného podle stejnojmenného dramatu N. V. Gogola s podtitulem Poměrně neuvěřitelná událost dohazovačka Fiokla Ivanovna (Tekla) s přikrášlenou pravdou předkládá dceři obchodníka Agafii Tichonovně (ve filmu Agáta), která se chce provdat za šlechtice, návrh možných ženichů.
Pořad Jak cestoval Franz Kafka nás bere na několik míst, na která cestoval Franz Kafka. Judita Matyášová představuje jak osobnost Franze Kafky, tak i místa, na kterých Kafka pobýval. Například letní byt v Roztokách u Prahy nebo Liběchov. Zmíněné jsou také spisovatelovy milostné vztahy. Video je doplněno o ukázky z korespondence.
Každý totalitní režim, ať už to byli fašisté nebo komunisté, se hned za tepla vypořádal se spisovateli. Takový osud potkal i známého anglicky píšícího nigerijského spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu. Wole Soyinka hovoří o své dramatické tvorbě, charakteru a osudu postav a procesu tvorby divadelní hry. Poté vypráví o náročném pobytu v nigerijském vězení, v němž strávil dva roky.
Umberto Eco byl považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů postmoderny. V rozhovoru se dozvíme, jaký měl on sám názor na postmodernu a dále nám překladatelka Alice Flemrová zodpoví, jaké jsou postmoderní rysy v Ecových dílech.
Pasáž pořadu Písně českých básníků připomíná mnohostrannou osobnost Vítězslava Nezvala, propagátora moderních literárních a básnických směrů a zakladatele pražské surrealistické skupiny. Čím vším se Nezval zabýval a čím obohatil československou literární scénu? To vám poví Tomáš Klus.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje okolnosti přeměny Prozatímního divadla na Národní divadlo, vyhoření Národního divadla a jeho znovuotevření. Dále se zmiňuje o cizích operách, které byly v Národním divadle jako první hrány, a v poslední řadě připomíná spor o Rukopisy zelenohorský a královédvorský a jejich vliv na vnímání české historie.
Krátká pasáž zachycuje především rodinu, studium a začátky kariéry Františka Gellnera. Také pojednává o jeho zájmech, přátelích a dvou vydaných sbírkách.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.