03:32
V předvánočním čase roku 1938 prožíval Karel Čapek asi nejtěžší období svého života. Čelil těžkým útokům, zhroutila se první republika, mnozí její politici mizeli v zahraničí a světově oblíbený Čapek byl k emigraci rovněž nabádán k emigraci. Ač nevoják, nesložil zbraně a zůstal. Video prezentuje Karla Čapka jako spisovatele, novináře a překladatele.
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Pohádka z knihy Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví o tom, jak pejsek s kočičkou myli podlahu, až z toho byli celí špinaví. Tak se rozhodli se vyprat a usušit, jako se pere a suší prádlo.
V roce 2016 zemřel italský spisovatel, filozof a jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny Umberto Eco. V ukázce se hovoří o jeho díle a životě a sám spisovatel mluví o psaní a svém posledním románu Nulté číslo.
Při příležitosti stého výročí úmrtí Franze Kafky (2024) mohli zájemci o Kafkův život navštívit výstavu s názvem Cesty Franze Kafky. Výstava vznikla ve spolupráci Jana Jindry a Judity Matyášové a fotografiemi dokumentuje Franze Kafku cestovatele. Ve videu se dozvíte i něco o méně známých Kafkových zálibách.
Krátká reportáž o hře brněnského HaDivadla Big Sur na motivy stejnojmenného autobiografického románu významného představitele beatnické generace, amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Jaká dramata provázela jeho zkoušky?
Při příležitosti dvoustého výročí úmrtí Charlese Baudelaira uspořádala v roce 2021 Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře výstavu mapující práce českých výtvarných umělců, které byly inspirované Baudelairem. Na pozadí výstavy diskutují o Baudelairovi a jeho vlivu na vývoj umění historička umění Milena Slavická a literární historik Jiří Pelán, zajímavý pohled na Baudelaira nabízí i historik umění Otto M. Urban.
Milan Kundera v 50. letech 20. století zahájil svoji literární činnost poezií. Této části tvorby se však později razantně zřekl. Proč tomu tak bylo? A je jeho postoj k prvotní tvorbě vůbec podstatný? O tom si více poslechneme v pořadu Historie.cs.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. V roce 1989 se stal prvním polistopadovým šéfem Činohry ND Ivan Rajmont, v jehož režii vznikla inscenace divadelní hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období po okupaci Československa sovětskými vojsky a počátek tzv. normalizace. Pojednává především o scéně činohry a opery Národního divadla a jejich vývoji po roce 1968.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje velký rozkvět Opery Národního divadla na přelomu 20. a 21. století. O opeře jako žánru a interpretacích jednotlivých oper hovoří divadelní režiséři Jozef Bednárik a David Radok.
Pasáž z dokumentárního cyklu Národní divadlo: Mýtus a realita seznamuje s historií Národního divadla. Přibližuje období druhé poloviny 50. let 20. století, ve kterém došlo k uvolnění kontroly umění v Československu. V této době zaznamenalo Národní divadlo, především jeho činohra, velký úspěch, a to např. díky režiséru Alfrédu Radokovi a tehdejšímu šéfovi činohry Národního divadla Otomaru Krejčovi.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.