Pasáž uvádí, jaké vidy existují v češtině, co vyjadřují a jak se tvoří. Dále jsou uvedeny příklady obouvidových sloves a sloves existujících jen v jednom vidu.
Pasáž uvádí krátké opakování skloňování osobních zájmen a psaní velkého písmene u zájmen „Vás“ a „Ty“ například v dopisech.
Pasáž uvádí, jaká vztažná zájmena se vyskytují v češtině, blíže se pak zabývá skloňováním zájmena „jenž“ a jakým zájmenem jej lze nahradit.
Formou scénky a navazujícího vysvětlení se dozvíme, že u mnoha slov lze použít při skloňování několik variant. Které jsou správně, jak vznikly a proč k tomuto kolísání dochází? Proč je čeština tak nevyzpytatelná?
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje základní pravidla skloňování latinských jmen. Věnuje se nejen různým typům jmen osobních, ale i jménům obecným, u nichž při skloňování záleží na míře počeštění.
Pasáž se zabývá tvary číslovek při skloňování, tvary sloves po kombinaci číslovky a podstatného jména a také ukazuje správný zápis číslovek.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku, jaký je rozdíl mezi slovesy v určitém a v neurčitém tvaru. Začneme pantomimou, při které si slovesa budeme dramatizovat. Zjistíme, co je to infinitiv. V básničce Jiřího Žáčka budeme hledat slovesa a podtrhávat je.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.