14:24
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Historie olympijských her začala ve starověkém Řecku. Konaly se každé čtyři roky ve městě Olympia. Jak se liší od moderních her obnovených na konci 19. století?
Pasáž popisuje pověst o založení Říma a pak se věnuje skutečné historii založení města Etrusky.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Video zachycuje historii založení starověkého Říma podle antického mýtu i podle historických a archeologických reálií. Popisuje jeho rozmach, včetně soupeření o moc s Kartágem.
Minojská kultura je nejstarší starověkou civilizací na území Evropy. Vznikla ve třetím tisíciletí před naším letopočtem na řeckém ostrově Kréta. Informace o vyspělosti minojských obyvatel čerpáme především z mnohých archeologických nalezišť. Nejvíce prosluly minojské paláce, pro svoji velikost a členitost nazývané labyrinty.
Pasáž zachycuje historii vzniku olympijských her na základě mýtu o Héraklovi, synovi Dia a smrtelné ženy.
Divadlo v řeckém Epidauru pochází ze 4. století před naším letopočtem. Z hlediska akustiky je považováno za nejdokonalejší starověké řecké divadlo. Vešlo se do něj úctyhodných 14 tisíc diváků. Podívejte se na jeho velkolepou stavbu, která v mimořádně zachované podobě udivuje dodnes.
Scénka plná příkladů aliterací, rozhovor s lingvistkou o významu pojmu aliterace, příklady z historie světové i české literatury, kde se aliterace využila, a příklady, kde a proč se aliterace používá v současnosti.
Oblíbenou hru maďarského autora Istvána Örkényho uvedlo Klicperovo divadlo v Hradci Králové v režii Terezy Karpianus. Hra pro dvě herečky se na našich pódiích objevila více než dvacetkrát a v rolích dvou sester zářily naše největší hvězdy. Jejími ústředními tématy je osamělost, sesterská láska a odvaha vzdorovat. V Klicperově divadle se představily Pavla Tomicová a Zora Valchařová-Poulová.
Překladatelka a uznávaná anglistka Alena Dvořáková mistrovsky převedla do češtiny čtvrtý román jednoho z nejvýznamnějších amerických romanopisců současnosti Cormaca McCarthyho Suttree. Za tento překladatelský počin byla v roce 2013 nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.
Jedním ze slavných spisovatelů, kteří si oblíbili Benátky, je nositel Nobelovy ceny Ernest Hemingway. V jedné ze svých povídek se zmiňuje o Harry´s Baru, kde měl při každém svém pobytu rezervovaný stolek. Má také zásluhu na zde podávaném koktejlu s názvem Montgomery. Prostřednictvím pořadu Objektiv se můžeme do těchto míst podívat i my.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.