01:20
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Stále víc měst instaluje v ulicích bezpečnostní kamery. Ve spojení se softwarem, který v davu dokáže rozeznat konkrétní obličej, nebo dokonce chování, jde o účinnou zbraň proti zločinu a terorismu. Takový systém se však dá zneužít pro mohutné zásahy státu do života mnohých lidí. Příkladem je Čína provozující systém sociálního kreditu, který mapuje a hodnotí chování lidí v jedné databázi. Nad výhodami a úskalími softwaru na rozpoznávání obličejů se zamýšlí expert na kybernetickou bezpečnost Tomáš Pluhařík.
Co lze tisknout na 3D tiskárně, už mnozí vědí, ale což takhle 3D tisk do ruky? David Paškevič spolupracoval s firmou, která se zabývala 3D tiskárnami. Jejich možnosti mu ale nestačily, a tak se rozhodl vytvořit vlastní kreativní nástroj – 3D pero. Jak 3D pero funguje a z jakých materiálů je možné tvořit? S čím se potýkal na cestě od vlastního prototypu, přes vhodný design až k výrobě v malé firmě?
Opravdu už se pořádají závody s drony? A jak takový závod může vypadat? Jak vypadá pohled jejich pilotů? Několik závodů dronů se uskutečnilo i u nás v České republice, tak trénujte a jednou se takového závodu možná také zúčastníte.
Roboti naleznou uplatnění nejen v průmyslu, ale i v mnoha dalších odvětvích. Pasáž ukazuje, že mohou být užiteční v cestovním ruchu, v nemocnicích při náročných operacích i v armádě, kde nahrazují vojáky v nebezpečných lokalitách.
Pojďme se společně podívat na video o 3D tisku. 3D tiskárna vytváří věci, které mají tři dimenze (šířku, výšku a hloubku). Předměty se tvarují v počítači. Vytvarujeme si je snadno a přesně. Modely se dají sdílet a kdokoliv si je může vytisknout. Bylo by pak možné, že věci si nebudete muset objednávat v e-shopu, ale prostě si jen na internetu koupíte digitální 3D model, pošlete ho do tiskárny a máte to doma.
Pojďme se společně podívat, jak funguje robot. Robot je stroj, který umí pracovat částečně samostatně podle pokynů. Robot potřebuje různé senzory, třeba kameru, aby kolem sebe viděl. Programováním se robotům říká, co mají dělat. Programy se jim dají různě měnit.
Video představuje dnešní klávesnici, tzv. QWERTY klávesnici. (Proč QWERTY? Jen se podívejte, kde se ta písmena nachází). Dnešnímu uspořádání klávesnice předcházely různé způsoby, například písmena řazená za sebou jako had a místo 1 a 0 se používalo „I“ a „O“. A věděli jste, že vznik QWERTY klávesnice ovlivnil zápis Morseovy abecedy nebo že za prohozením kláves „Y“ a „Z“ stojí němčina?
13 464
755
4 588
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.