01:20
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Stále víc měst instaluje v ulicích bezpečnostní kamery. Ve spojení se softwarem, který v davu dokáže rozeznat konkrétní obličej, nebo dokonce chování, jde o účinnou zbraň proti zločinu a terorismu. Takový systém se však dá zneužít pro mohutné zásahy státu do života mnohých lidí. Příkladem je Čína provozující systém sociálního kreditu, který mapuje a hodnotí chování lidí v jedné databázi. Nad výhodami a úskalími softwaru na rozpoznávání obličejů se zamýšlí expert na kybernetickou bezpečnost Tomáš Pluhařík.
Co lze tisknout na 3D tiskárně, už mnozí vědí, ale což takhle 3D tisk do ruky? David Paškevič spolupracoval s firmou, která se zabývala 3D tiskárnami. Jejich možnosti mu ale nestačily, a tak se rozhodl vytvořit vlastní kreativní nástroj – 3D pero. Jak 3D pero funguje a z jakých materiálů je možné tvořit? S čím se potýkal na cestě od vlastního prototypu, přes vhodný design až k výrobě v malé firmě?
Opravdu už se pořádají závody s drony? A jak takový závod může vypadat? Jak vypadá pohled jejich pilotů? Několik závodů dronů se uskutečnilo i u nás v České republice, tak trénujte a jednou se takového závodu možná také zúčastníte.
První část videa stručně popisuje historii sociálních sítí, zejména Facebooku. Ve druhé části videa odpovídá Josef Šlerka, odborník Filosofické fakulty Univerzity Karlovy, na otázky ohledně vlivu sociálních sítí na jednotlivce a společnost. Zobrazují nás sociální sítě takovými, jakými chceme být? Čím platíme na sociálních sítích? Jak sociální sítě využívají naše data? Jak se měří úspěšnost reklamy a politických kampaní na internetu? Jaká nás čeká budoucnost?
Technologie rozpoznávání obličejů je v praxi nejvíce rozšířena v Číně, kde jsou ve veřejném prostoru rozmístěny stovky tisíc kamer. Nově detekci obličeje využívají některé obchody, stačí u pokladny naskenovat obličej, který si zákazníka přiřadí ke správnému zaregistrovanému účtu. Systém využívají hlavně mladší zákazníci výměnou za slevy na zboží. Čína tak rozšiřuje kontrolu nad veřejným prostorem s využitím sociálního kreditu, bodování občanů na základě jejich každodenních aktivit na internetu. Kritici upozorňují na nebezpečí zneužití v zemi, kde neexistují prostředky na ochranu soukromí.
Počítačoví piráti kradou například hry, filmy nebo osobní data. Jakákoliv činnost tohoto typu je nelegální. Autoři programů se proti pirátům brání různým způsobem, ale neinvazivní ochrana, například pomocí produktového klíče, je jen málo účinná. Sehnat si sadu čísel, která je potřeba k odemčení aplikace, není nic těžkého. Proto i producenti softwaru museli přitvrdit, zvolit jiné taktiky a použití nelegální verze programu se pirátovi nemusí vyplatit.
Robotický sklad, kde jedno autonomní vozítko dokáže nahradit práci až tří lidí a do skladu se vejde až o 50 % více zboží. Tak vypadá výsledek společné práce odborníků firmy Systematic a Technické univerzity v Liberci. Neunavitelné skladníky řídí algoritmus, který hledá co nejefektivnější cesty. Tento systém má stále své nedostatky, ale jeho autoři věří, že by mohl přinést do skladového hospodářství miliardové úspory.
13 198
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.