01:20
V počátcích internetu nikdo netušil, co bude za pár desítek let. Internet byl totiž použitelný pouze k výměně textových zpráv. Rychlost připojení k internetu, nabídka online služeb i počet zařízení připojených k internetu během pár let prudce narostly. Aby bylo možné připojit k internetu nová zařízení, přecházíme dnes z internetového protokolu verze 4 na verzi 6. Odhadnout směr dalšího vývoje není však jednoduché.
Co jsou zač roboti a jak vzniklo slovo robot? Vypadají všichni roboti jako lidé? A používají se opravdu nebo stále patří jen do sci-fi? Dozvíme se také, co jsou to Asimovovy zákony robotiky.
Co je to vlastně internet a jak funguje? Základem jsou vzájemně propojené počítačové sítě. Nikdo není nadřazený ani podřazený druhému, všichni jsou na stejné úrovni. Připojujeme se k němu prostřednictvím poskytovatele internetu. Český nix.cz je jedním z největších v Evropě a internet je jednou z nejspolehlivějších komunikačních technologií současnosti.
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Experimentální roboti americké armády umí opravdu zajímavé kousky. Roboti ale mohou také pečovat o osamělé seniory nebo například rozvážet pizzu.
Opravdu už se pořádají závody s drony? A jak takový závod může vypadat? Jak vypadá pohled jejich pilotů? Několik závodů dronů se uskutečnilo i u nás v České republice, tak trénujte a jednou se takového závodu možná také zúčastníte.
13. února 1992 se Československo připojilo k internetu. Významně se o to zasloužil Jan Gruntorád, bývalý ředitel sdružení CESNET. S jakými potížemi se potýkali tehdejší internetoví pionýři? Co předcházelo tomu, než mohli v Praze na ČVUT připojit k internetu první počítač? Jaký byl internet ve svých počátcích a jaká byla cena za internetové připojení? Co se stalo s československou doménou .cs? Na počátky internetu u nás vzpomínají publicista Ondřej Neff a zakladatel Seznamu Ivo Lukaševič. V rozhovoru natočeném pro Hyde Park civilizace pak hovoří Jan Gruntorád, hlavní iniciátor připojení Česka k internetu.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Kolaborativní robot (takzvaný kobot) je novou generací průmyslových robotů. Jde o robota, který dokáže spolupracovat s člověkem. Jak naučit kobota jeho práci? Silově poddajným robotům může člověk práci ukázat a navádět je vlastní rukou. Jiným způsobem výuky je metoda posilovaného učení, kdy se robot učí pomocí vlastních úspěchů a neúspěchů. Během padesáti pokusů se například naučí otáčet palačinky. Zároveň pracují maximálně bezpečně, zastaví se, když někdo vstoupí do jejich dráhy a podobně. Kolaborativní roboti jsou důležitou součástí takzvané čtvrté průmyslové revoluce, která by mohla vrátit výrobu z Číny zpátky do Evropy. V Dánském Odensee usilovně pracují na jejich vývoji a vylepšování.
Videa, která nahrajeme na internet, jsou uložená na serverech. Odsud je můžeme streamovat na náš počítač či telefon nebo si je celá stáhnout a uložit. Vždy se ale do našeho zařízení dostane pouze kopie videa – originál zůstane na serveru.
10 688
526
2 960
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.