04:25
Pořad vypráví o pohřbu císaře Karla IV. ve svatovítské katedrále a hledá místo jeho posledního odpočinku: královskou hrobku. Přináší také mnoho detailů o smrti ve středověku.
Pasáž zachycuje záměr Karla IV. propojit dvě významná obchodní centra s Prahou a ukazuje, jak Karel IV. rozvíjel obchodní cesty, které vedly přes český stát. Vysvětluje, co se přepravovalo ve kterém ročním období a jak takové cesty vypadaly.
Pasáž přibližuje Brno v době, kdy zde Karel IV. a jeho manželka Blanka z Valois pobývali a Karel IV. v Brně vykonával funkci markraběte moravského.
Pořad se věnuje vztahu Karla IV. k víře. Ukazuje ho jako velmi zbožného člověka, který za nejvyšší moc na Zemi považoval Ježíše Krista. Vycházel přitom z odkazu sv. Václava a sv. Augustina.
Gotická katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha je bezesporu nejvýznamnější církevní stavbou na našem území. Ne všechny její stavební prvky jsou však gotické. Svoji tvář sice získala za lucemburské vlády, ale stavební práce pokračovaly i v dalších staletích a svoji současnou podobu získala katedrála až na počátku 20. století.
Václav IV. nastupoval na trůn po otcově smrti jako nezkušený vladař, který nejraději lovil v křivoklátských lesích a bavil se. Záhy zemřeli i tři jeho zkušení rádcové. Zemi zasáhla morová epidemie a situaci komplikovalo papežské schizma, působení Urbana VI. v Římě a zároveň Klimenta VII. v Avignonu. Jeho otcem Karlem IV. složitě vytvořený soulad mezi církevní a světskou mocí se na konci 14. století zbortil. Nelibost mezi Václavem a arcibiskupem Janem z Jenštejna se proměnila na otevřenou nenávist. Václava přivedl vztek k těžko uvěřitelnému činu.
Pořad zachycuje mládí mistra Jana Husa, jeho studia na univerzitě a vysvěcení na kněze, v pasáži jsou obsaženy i ukázky z jeho kázání.
Holašovice byly založeny už ve 13. století a dodnes tvoří ucelený soubor domů, který se od středověku téměř nezměnil. Můžeme tak obdivovat usedlosti kolem rozlehlé návsi s chlévy, maštalemi, sýpkami atd. Podívejte se na podobu vesnice našich předků, i když vizuálně průčelí statků doznala změn ve stylu tzv. selského baroka v druhé polovině 19. století.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.