23:49
V pořadu Zprávičky se podíváme na velikonoční zvyky, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Víte, že v Austrálii nahradil tradičního velikonočního zajíčka vakojezevec ušatý? Jak se koleduje ve Finsku? Podívejte se.
Zajímá vás, jaké tradice na Velikonoce dodržují kupříkladu v Anglii či Chorvatsku? Společně s dětmi z Wifiny se vypravíte do různých koutů světa a dozvíte se, jaké velikonoční tradice nás spojují, a také to, čím se velikonoční oslavy v jednotlivých zemích liší.
Když děti učí telka! Co se vám vybaví, když se řekne Velikonoce? A věděli byste, jaké velikonoční zvyky mají například na Slovensku nebo v Německu? Společně s paní učitelkou Zuzkou a páťáky si představíme velikonoční tradice různých zemí Evropy.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.
Italské Tiramisu je mimořádně lahodný dezert, který je nepečený. Italové milují silnou kávu i piškoty a do moučníku přidali ještě jednu zvláštní přísadu. Jakou? to se dozvíte ve videu.
Znáte základní fakta o Kypru? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Kypr je ostrov ve Středozemním moři a jmenuje se podle mědi, která se tu těží. Mluví se tu řecky i turecky a ostrov je tak rozdělen na dvě části. Rostou tu olivy a víno a místní kuchyně nabízí obrovské množství předkrmů. Kypru se někdy říká Afroditin ostrov, protože bohyně lásky Afrodite se prý narodila právě tady. Není divu, že jsou Kypřané na svůj domov pyšní.
Pojďme se společně podívat na život prince Philipa. Pocházel ze šlechtického rodu Glücksburků. Byl to manžel britské královny Alžběty II. a člen britské královské rodiny. Známý je také jako vévoda z Edinburghu, který založil DOFE, tedy Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, získat ji mohou mladí lidé od čtrnácti let. Byl milovníkem zvířat a podporoval fond na ochranu přírody.
Věděli byste jak, kdy a proč vznikla Evropská unie? Co vedlo evropské státy k založení velkého společenství, jehož členem je od května 2004 i Česká republika? Kdo přišel s takovým nápadem a proč vlastně? To vše se dozvíte z naší reportáže.
Princezna Prga s námi řeší problém uhelných elektráren. Bojuje proti elektřině získané jeho spalováním, protože znečišťuje životní prostředí. Nahrazujeme tuto cestu k získání energie udržitelnými zdroji, třeba větrnými elektrárnami nebo solárními panely. Také šetření elektřinou je vhodná cesta.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Viděli jste v českých řekách lososy? V polovině 20. století tyto ryby z českých řek vymizely. Nyní se je ochránci přírody snaží do řek vracet. Podívejte se, jak vypadají takzvané rybí přechody podél jezů. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
„Všichni jsou na mne zlí! Nikdo mne nemá rád! Já do školky (školy) nepůjdu!“ To někdy od dětí slyší doma rodiče a jsou z toho nešťastní. Není to však trochu jinak? Umí se dítě mezi ostatními spolužáky chovat? Proč je někdo mezi dětmi oblíbený a jiný ne? Co ovlivňuje vztahy mezi dětmi? Podívejte se a jistě budete vědět.
Co je pro Italy pizza, to je pro Francouze quiche. Tento slaný koláč ale pochází z jiné evropské země. Z jakého slova vznikl jeho název? A čím se v různých oblastech plní?
Ovesné vločky mají rádi lidé na celém světě. U nás si z ovesných vloček nejčastěji vaříme ovesnou kaši, ale třeba ve Skotsku lidé zrníčka ovsa různě kvasí a nakládají. Z ovesného kvasu pak připravují ovesný pudink nebo ovesnou kaši na slano se sýrem a vejcem. Jiný kraj, jiný mrav a jiné chutě.
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.