00:33
Nikdo z nás nechce být nemocný. Pro svoje tělo potřebujeme vitamíny, které se nacházejí v čerstvé zelenině a ovoci. A kde je vezmeme? Třeba si doma vypěstujeme řeřichu a na ní si pak pochutnáme. Budeme potřebovat navlhčenou vatu a semínka řeřichy.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Rostliny se dají rozmnožovat různými způsoby. Jedním z nich je „řízkování“. Pozor nemá to nic společného s oblíbeným jídlem. Snad jenom to, že se také řežou kousky. Uvidíte, jak správně postupovat při množení africké fialy. A vlastnoručně vypěstovaná kytička je ten nejkrásnější dárek, třeba pro maminku.
Jak je možné, že se papírový motýl vznáší? Stačí použít dostatečně silný magnet a kancelářskou sponku. Vyrobte si motýlka, pracujte podle návodu a vyzkoušejte si tento pokus. Dozvíte se, jak funguje magnetická přitažlivost.
Tento díl ze seriálu "Co všechno umí počasí" jednoduše vysvětluje, proč se střídají roční období. Nápaditou formou vysvětluje známé jarní pranostiky.
Formou animovaného rozhovoru mezi Zemí a Měsícem se děti seznámí s tím, jak vypadá jejich povrch.
Věděli jste, že krajinu na sever od Jeseníků vymodeloval ledovec? V jedné minutě vám představíme zázraky flory a fauny naší přírody.
Víte, podle čeho dostala Amatérská jeskyně své jméno a proč není přístupná veřejnosti? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Bez písku se snad žádné dítě neobejde. A nejen dítě. Brďo zjišťuje, na co všechno se dá použít písek - a že je toho hodně. Zjistíme, kde se těží, jaká má těžba úskalí a jaké má písek složení. A také spousty dalších zajímavostí. Některé sporty se také hrají na písku. Víte které? A co je to pískovec či pískovna? Písek se používá k měření času i v přesýpacích hodinách. Dozvíte se mimo jiné to, jak si je sami vyrobit.
S Floriánem Fenclem si povíme o zlaté horečce, která vypukla po nálezu zlata na cestě v Křepicích v jižních Čechách. Z celých Čech přijížděli lidé do lomu, odkud kámen byl, ale žádné zlato nenašli. Dodnes se neví, proč se zlato našlo jen v jediném kameni.
Víte, že slaniska jsou pozůstatky moře na našem území? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Video ze seriálu „Zvěd na doma" ukazuje jednoduchý experiment, při kterém se nakreslená šipka za sklenicí s vodou opticky otočí. Tento efekt je způsoben lámáním světla při přechodu mezi vzduchem, sklem a vodou.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.