02:31
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Reportáž o sexuálním násilí, které je v české společnosti podle statistik docela rozšířené, a to zdaleka ne všechny oběti toto násilí nahlásí. Dozvíme se, jaká je právní ochrana obětí a jak se násilné činy policií či u soudu řeší.
Obezita bývá označována jako epidemie 3. tisíciletí. Nemocnice sv. Zdislavy ve Velkém Meziříčí – Mostištích provedla v roce 2006 téměř sto laparoskopických operací bandáže žaludku. Tato operace je miniinvazivní, tedy šetrná k pacientovi. Žaludek se dá později uvést do původního stavu. Sympatický hrdina našeho příběhu zhubl po bandáži žaludku ze 180 na 120 kg a otevřel se před ním úplně nový život.
Krátká ukázka popisuje, z čeho se skládá lidské oko, jak funguje a jak probíhá vyšetření oka.
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
Fyzická aktivita je pro naši duševní a emoční pohodu důležitá. Ke sportu emoce zkrátka patří. Jak ale může sportovci pomoci sportovní psycholog? A může sport pomáhat obyčejnému smrtelníkovi – nesportovci? Pomáhá sport také léčit psychiatrické onemocnění? A může být sport chápán jako prostředek ovlivnění negativních sociálních jevů, například agrese, násilí nebo dopingu? Pořadem provází Cyril Höschl.
Jaké nebezpečí číhá při vysokých teplotách a jak se zachovat, pokud člověka čeká delší pobyt na slunci? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Pořad ukazuje, co mají a naopak nemají děti dělat, když se ztratí ve městě. Je zde názorně předvedeno, do jakých situací se mohou dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pořad ukazuje, jak se máme zachovat při zapalování rachejtlí, ohňostroje, petard a jiných nebezpečných věcí. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Pořad ukazuje, jak se zachovat, pokud se ztratíme v lese. Je zde názorně předvedeno do jakých situací se mohou děti dostat, pokud se ztratí, jak v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.