02:31
Rozhovor s paní doktorkou Kvapilovou o problematice prvního sexu, sexu s novým partnerem, o partnerské komunikaci, o nastavení vztahu, sexu a životních hodnotách.
Pořad Tykadlo zavítal do jedné ZŠ, kde se diskutuje mezi žáky a učiteli na téma sexuální výchova. Dozvíme se zde názory žáků, zda ho vlastně na škole chtějí probírat či kde se mají nebo chtějí o sexu něco dozvědět. Patří, nebo nepatří do školy? A proč je normální, že u dětí na druhém stupni vyvolává tohle téma smích a rozpaky? A co si o sexuální výchově myslí sami učitelé?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
Diskusní pořad s řadou odborníků na téma sexuálního chování, především na sexuální zneužívání. Diskuse navazuje na hrané situace z jedné rodiny, kde dochází k sexuálnímu zneužívání malé holčičky. Situace a její následný rozbor velmi pěkně ukazuje, jaké mohou být reakce rodiny, a naopak, jak by se tyto situace měly řešit.
Reportáž o sexuálním násilí, které je v české společnosti podle statistik docela rozšířené, a to zdaleka ne všechny oběti toto násilí nahlásí. Dozvíme se, jaká je právní ochrana obětí a jak se násilné činy policií či u soudu řeší.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jaká specifika s sebou tato onemocnění přinášejí? Nahlédneme do života několika žen, které si s úzkostmi a strachem z jídla prožily své.
Jak snadno se může stát úraz hlavy? Co je poté potřeba podstoupit za vyšetření, jak tato vyšetření probíhají a jak úrazům hlavy předcházet? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
O kyberšikaně se mluví jako o formě šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je mobilní telefon či internet. Pořad radí, jak se proti ní bránit.
Pořad popisuje, jaké zásady hygieny je třeba dodržovat a co hrozí, když tyto zásady dodržovat nebudeme. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi, kteří sdílejí svoje zkušenosti a návyky. Následují i rozhovory s lékaři.
V péči o zdraví nám mohou pomoci různé služby, souhrnně nazývané jako eHealth. V některém případě nám mohou i zachránit život. Naše zdravotní dokumentace je totiž záchranářům k dispozici a oni tak mohou v předstihu informovat nemocnici o našich problémech.
Každý říká: „Nenech sebou manipulovat“. Ale co to vlastně je ta manipulace? Vysvětlení slova manipulace a vysvětlení, že může být manipulace špatná, ale i dobrá.
Pořad ukazuje, co se děje s naším tělem, pokud nás postihne alergická reakce. Je zde názorně předvedeno, kde všude může člověka alergie zastihnout, jak zjistit, na co je člověk alergický, jak děti v kontextu těchto reálných situací reagují a jak by naopak měly reagovat. V závěru pořadu je i krátký test.
Někteří lidé nejsou schopni unést tíhu života, svých osobních problémů a uchylují se k sebevraždě. Když už narazíme na člověka, který je rozhodnutý se zabít, pomáhají nejúčinněji zdánlivě úplně banální věci. Povídat si s ním, být mu nablízku a projevit zájem. Lidé, kteří úspěšně zvládli těžkou životní situaci a zůstali naživu, našli často nový přístup k sobě i ke světu a mohou poradit, jak období černých myšlenek překonat.
9 911
395
2 248
857
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.