05:45
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Raketoplán Discovery plnil výzkumné i zásobovací mise pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Na oběžnou dráhu Země také vynesl Hubbleův teleskop. Podívejte se na přistání tohoto raketoplánu, které se uskutečnilo 20.4. 2010
Každou noc po celý rok Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Každé oko je tvořeno velkým zrcadlem o poloměru 8,2 metru. Jeho úkolem je shromažďovat světlo a odrážet jej do optického systému, který pak sestaví ostrý obraz vesmíru. Udržet tyto oči jasné je však náročný úkol. Zrcadla se musí pravidelně čistit, protože i tenká vrstva prachu na něm zkresluje jeho vidění.
Krátký popis a ukázka zatmění Slunce a popis siločar magnetického pole Slunce při zatmění.
Na Evropské jižní observatoři na hoře Paranal v Chile pracuje dosud nejmocnější dalekohled na světě, který dovede snímat obrázky ve viditelném i infračerveném světle, odtud pochází i jeho název VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). Jeho úkolem je mapování oblohy v mnohem větší hloubce a ostrosti, než bylo kdy předtím možné. Takže by měl pomoci odhalit záhadnou povahu temné hmoty a temné energie a vyhledávat záhadné objekty, jako jsou vzdálené kvazary v raném vesmíru.
Místo, kde gravitace zvítězila nad hmotou a prostorem, neboli černá díra. Místo, kde končí vše hmotné i světlo. Jak černá díra vlastně funguje? Tím se vědci zabývají již od 18. století. Černá díra a její působení se přesto vzpírá lidskému rozumu. Dnes víme, že vesmír je jich plný. Co přesně se ale děje uvnitř těchto objektů, nikdo neví.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.