06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Jaromír John (Bohumil Markalous) vydal v roce 1940 společenský román s názvem Moudrý Engelbert. Vybraná pasáž ze stejnojmenného filmu zachycuje dobovou náladu na přelomu 19. a 20. století, společenské poměry, jednání uherské šlechty i snahy o prosazení (zachování) "češství". Hlavní postavou je Čeněk Engelbert, panský lesník, který se zaplete s manželkou svého pána.
Smuténka, Dávné proso či Básně pro děti. To je pár sbírek z mnoha děl, která napsal významný český básník Jan Skácel. Jeho život, literární tvorba a celoživotní vztah s Oldřichem Mikuláškem jsou předmětem rozhovoru s literárním historikem u příležitosti připomínky básníkovy smrti a sametové revoluce. V čem byla jeho tvorba tak výjimečná a co všechno se v ní propojuje? Jaký byl jeho životní příběh?
Reportáž vydávající se po hospodských stopách spisovatele Bohumila Hrabala přináší informace o Hrabalově vztahu k pivu a hospodské atmosféře, ale také o jeho lásce k manželce a posledních dnech jeho života, které Bohumil Hrabal strávil v nemocnici Na Bulovce.
Loutkoherec Miloš Kirschner se narodil v Praze a vyrůstal mezi loutkami. Jeho tatínek se amatérsky loutkoherectví věnoval. Sám Miloš chtěl studovat mezinárodní práva, režim mu to ale neumožnil. Nakonec se stal dlouholetým ředitelem Divadla Spejbla a Hurvínka a zasadil se o řadu novinek. I díky němu například loutky mluvily na zahraničních zájezdech 18 jazyky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.