06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Neteř jedné z legendárních bohyň, Dora Idesová, se rozhodne odhalit tajemství a minulost žen, které byly schopné léčit, ale i proklít. Dramatik a režisér Dodo Gombár vytvořil v Městském divadle ve Zlíně tři a půl hodinovou inscenaci, která pohltila i samotnou autorku veleúspěšného románu, Kateřinu Tučkovou.
Co je to duch národa? V čem tkví jeho síla? Na otázku redaktora Československé televize Oty Nutze odpovídá v roce 1969 spisovatel Jiří Mucha. Zajímavé a v době svého vzniku neodvysílané zamyšlení syna malíře Alfonse Muchy o síle lidského ducha.
Režisér Andrej Krob hovoří o v pořadí třetí divadelní hře Václava Havla. Tragikomedie Ztížená možnost soustředění byla poslední autorovou hrou, kterou uvedli v Divadle Na zábradlí před okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Havel v ní experimentuje se svou oblíbenou hrou s vyprázdněnými slovy a bláboly, ze které vzešlo dnes už mezinárodní slovo ptydepe.
Britská spisovatelka a teatroložka Barbara Day vypráví o své práci za totality v Československu a o tom, jak uskutečňovala semináře v Praze a Brně, jichž se účastnili odborníci z Anglie. V rozhovoru s Markem Ebenem hovoří o pohledu na Československo za okupace a popisuje, jak nyní vnímá českou společnost.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.