01:29
Švédský novinář Carl Rüster vysvětluje důvody trvale vysoké volební účasti ve Švédsku v pořadu Historie.cs (2017). Zájem o politiku se ve velké míře projevuje už u mládeže a naprostá většina švédského obyvatelstva cítí jako svou občanskou povinnost přijít k volbám. Je to ostatně jediná možnost, jak lidé mohou ovlivnit dění ve své zemi.
Video nabízí podnět k diskusi o tom, jaký vztah k volbám a občanské angažovanosti máme v České republice a proč.
Po zhlédnutí videa můžete s žáky a žákyněmi provést krátkou reflexi: Proč je volební účast ve Švédsku tak vysoká? Co může lidi motivovat či odrazovat od účasti ve volbách? Jak by se dala volební účast zvýšit u nás? Má smysl jít k volbám, když je „můj hlas jen jeden“?
Na každé křídlo tabule napište větu: „Volit je moje právo.“ a „Volit je má povinnost.“ A požádejte žáky, aby se postavili na tu stranu, k jejíž větě se víc přiklání. Nechte pár žáků zdůvodnit svůj postoj.
Zadejte žákům, aby vyhledali aktuální data o volební účasti v různých evropských zemích. Můžete volby specifikovat – například parlamentní volby či volby do Evropského parlamentu. Požádejte je, aby země porovnali a přemýšleli v souvislostech – Co volební účast v dané zemi zvyšuje/snižuje? Jakou roli hraje školní výchova, média, rodina apod.?