00:35
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s měkkýši. Víte, jaký je rozdíl mezi mlži a plži?
Věděli jste, proč patří rak říční mezi kriticky ohrožené druhy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jaký je životní cyklus mihule potoční? Spatřit mihuli je velice náročné. Většinu života prožijí jako larvy, tzv. minohy. Dospělá mihule už potravu nepřijímá. Jejím jediným a důležitým úkolem je předat život další generaci.
Na raka říčního narazíme jen vzácně v chladných a čistých vodách pod přehradami. Dožívá se až 20 let, ale je citlivý na čistotu vody. Zničující se pro něj v poslední době stala epidemie račího moru.
Věděli jste, jak a proč se stal sysel obecný z polního škůdce ohroženým druhem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďte se zaposlouchat do zvuků přírody. Skrývají v sobě tajemství místa, kde žijeme. Zvuky přírody jsou na naší krásné planetě Zemi od nepaměti. Zavřete oči, přeneste se do letní noci a zaposlouchejte se do slavičího zpěvu.
Terčin zvířecí svět nás seznámí s krásným ptákem, s pávem korunkatým. Víte, jak se správně starat o pávy? Odpoví vám toto video, v krátkosti napovíme, že se o ně staráme stejně jako o slepice.
Tři čtvrtiny Austrálie zabírají pouště a polopouště. Co patří mezi hlavní znaky těchto oblastí? Jaké zajímavé přírodní útvary zde můžeme najít? A jak se člení zbytek australského kontinentu?
Pojďme se podívat ke špačkům, jak si staví svá hnízda. Jsou velmi pečliví, aby se tam jejich rodince dobře žilo. Hned se tam objeví vajíčka, na kterých se spravedlivě oba rodiče střídají. Rovnoprávnost u nich vládne i při krmení. A že se mají co otáčet.
Máte rádi tuňáka? Možná o něm víte, že je to výborná pochoutka. Věděli jste ale, že je také vynikajícím plavcem? Urazí v mořích až tisíce kilometrů a to rychlostí 70 km/h. Měří 2–3 metry a nejčastěji se z něj jí břišní část.
Věděli jste, že v západních Čechách existuje místo, které působí jako z jiného světa? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Ukázka výskytu čápa bílého a základní informace o jeho potravě a hnízdění. V pasáži se představí také náš největší had – užovka stromová –, přičemž je zmíněna i zajímavost k její roli v medicíně.
Věděli jste, že u nás žije vzácný druh jelenů bílých? Jsou opředeny mnoha mýty a my se dozvíme, odkud se vzaly ty mýty i odkud k nám přicestovali bílý jeleni a jaký je rozdíl mezi nimi a jejich příbuznými jeleny lesními. Také si prohlédneme jelení paroží, zjistíme, kolik váží, k čemu jelenům slouží a jak se správně nazývají jeho jednotlivé části.
Čajovník pochází z tropů a subtropů. Čajové lístky se zde sbírají a dále zpracovávají na zelený a černý čaj. Ovocné čaje vůbec čajovník neobsahují, ty jsou z květů a plodů jiných rostlin. Sledujte celý proces zpracování čaje, slibujeme, že se dozvíte mnoho zajímavých informací.
Věřili byste, že motýli a mravenci mohou mít něco společného? Mohou být na sobě dokonce závislí? Navštivte Beskydy a tento unikátní vztah, který se vytvářel miliony let, můžete pozorovat. S úbytkem mravenců a mateřídoušky rychle mizí z naší krajiny i modrásek černoskvrnný.
Proč je důležité chránit ohrožené druhy zvířat? Stačí si uvědomit, že například vymřením jednoho druhu hmyzu se může snížit opylování určité rostliny a tím i její výskyt. Tato rostlina však může být zdrojem obživy pro další živočichy a tak dále. Změny v ekosystému by se tak mohly dotknout i člověka. Podílet se svým malým dílem na údržbě našeho ekosystému může každý z nás. Znalosti o ohrožených zvířatech jsou prvním krokem k jejich záchraně. Ve videu z cyklu Živé srdce Evropy budeme pozorovat užovku hladkou v jejím přirozeném prostředí a dozvíme se o ní řadu zajímavostí.
13 443
750
4 570
1 256
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.