00:41
Obyvatelé českých vod je seriál, který nám ukazuje pestrý život v našich vodách. V tomto díle se seznámíme s měkkýši. Víte, jaký je rozdíl mezi mlži a plži?
Věděli jste, proč patří rak říční mezi kriticky ohrožené druhy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jaký je životní cyklus mihule potoční? Spatřit mihuli je velice náročné. Většinu života prožijí jako larvy, tzv. minohy. Dospělá mihule už potravu nepřijímá. Jejím jediným a důležitým úkolem je předat život další generaci.
Klidné bahnité vody rybníků obývá velevrub a škeble rybničná. Sladkovodní mlži, kteří patří mezi ohrožené živočichy naší přírody, nedokáží přežít ve znečištěných vodách.
V tomto videu si ukážeme, jak můžeme na zahradě jednoduše vyrobit domek pro hmyz. Proč bychom to měli dělat. I to si řekneme. Hmyzí domky mívají různé podoby a je jen na vás, jaký domek si zkusíte vyrobit.
Severní Aljaška je typickou ukázkou arktické a subarktické oblasti. Jaké rostliny patří do tajgy? Co znamená pojem tundra? A co ukrývá permafrost?
Jak může kůrovcová kalamita pomoci obnově původního lesa? Podívejte se na příklad ze šumavské Trojmezné hory. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
„Bez hany a bázně navštívíme lázně.“ A s našimi medvědy se v Jeseníkách vydáte nejen tam. Uvidíte mechové jezírko Rejvíz a dozvíte se, podle čeho získalo svůj název. O Vřesové studánce zjistíte, jak se podle pověsti přišlo na její léčivé účinky. Jistě vás zaujme i originální sklářská dílna. Spousta léčivých pramenů, panenská příroda i nádherný výhled na Praděd k Jeseníkům také neodmyslitelně patří.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku o živé přírodě. Řekněme si, které organismy patří do živé přírody a jak je rozdělujeme. Ukažme si jednotlivé zástupce skupin živých organismů. Poznejme živočichy a určeme, kam patří. Mají kostru? Jsou to plazi nebo savci? Uvědomme si, čím jsou jednotlivé organismy užitečné. Víte, jak se staráme o domácí mazlíčky?
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky loví hmyz nad hladinou rybníka. Poštolka snáší druhé vajíčko. Špačci maskují místo, kde se samička chystá snést vejce. Čápi si vzájemně čechrají peří.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Konvalinka je voňavá a nebezpečná. Je totiž jedovatá úplně celá. Její krása a omamná vůně to však vynahradí – konvalinky se používají i do svatebních kytic. Třeba konvalinka mladý pár ochrání stejně, jako příroda jedem chrání konvalinku před snědením.
Věděli byste, kdo to jsou hlavonožci? Kolik jich je, jak se pohybují a kde bychom je mohli najít? Ukážeme si zkameněliny nejstarších hlavonožců a povíme si, co všechno dokážou ti nejchytřejší z nich.
Víte, kdo je považován za nočního krále Afriky? Je to tato nenápadná okatá opička jménem komba. Jedná se o hodné stvoření žijící v mopanové buši. Vypadá jako naše veverky a možná byste se s ní chtěli kamarádit. Nazapomínejte, že to jsou divoká zvířátka a na svoji hygienu zrovna nedbají. Komby si značkují nejen území, ale i samy sebe. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
V dnešní reportáži se s Inžou naučíme nová slova ze zvířecího slovníčku. Řekneme si, jak vypadá takové rojení a kdo se ho účastní. Co znamená slovíčko „invazní“ a jakých zvířat se týká. Nebo jaký je rozdíl mezi krmivými a nekrmivými ptáky.
V sítí potravních vazeb zastává žížala významné místo. Víte, že na světě je přes 3 000 známých druhů žížal a předpokládá se, že ještě 2 500 neznámých? Tyto a další zajímavosti se dozvíte v tomto díle pořadu Přidej se.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.