01:30
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Literární historik Milan Horký se vyjadřuje k otázce, zda jsou knihy Boženy Němcové vyhledávány spíše ženami. Jeho vyjádření je orámováno ukázkami z filmového zpracování Divé Báry z roku 1949.
Spisovatelka Tereza Boučková hovoří o tom, jakým způsobem vznikal román s autobiografickými prvky Život je nádherný, ze kterého čte v závěru rozhovoru ukázku.
V reportáži ze Zpráviček se ohlédneme za životem úspěšné české režisérky Marie Poledňákové. Ta je známá svými filmy S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny. Ke všem těmto filmům si sama napsala i scénáře.
Nejstarší pamětnice a začínající členka souboru Štěpánka Radošová v dokumentu režiséra Miroslava Janka vzpomíná na počátky ostravského Divadla Petra Bezruče, které se zpočátku orientovalo hlavně na děti a mladé diváky. Divadlo dodnes patří mezi umělecky nejvýraznější scény v České republice.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.