02:17
Božena Němcová je pokládána za autorku, která svým dílem výrazně přispěla ke kultivaci českého jazyka. Její vztah k češtině se ale formoval postupně, nejprve lépe ovládala němčinu. Jak obstála Němcová se svou češtinou mezi ostatními obrozenci své doby?
Pražská vlastenecká společnost byla okouzlena Boženou Němcovou stejně, jako byla ona okouzlena touto společností. Literární vědci Milan Horký a Libuše Heczková a geolog Václav Cílek hovoří o skutečnostech, které formovaly vlastenectví mimořádné a rozporuplné osobnosti našich dějin, Boženy Němcové.
Historičky Magdalena Pokorná a Pavla Vošahlíková, literární historik Milan Horký a etnografka Markéta Palowská debatují o tom, jakému čtenáři je určena Babička, kdo by ji měl číst a čím může toto dílo oslovit dnešní čtenáře. Patří do rukou dnešním dětem? Je toto dílo překonaným kýčem? Zmíněn je také příběh Adolfa Kašpara, který se proslavil jako autor ilustrací prvního vydání Babičky v roce 1903.
Němcová je vnímána jako velká česká vlastenka. Kde je původ jejího vlastenectví? Jak se dostala do vlastenecké společnosti v Praze a jak ji tato společnost přijala? Odpovědi najdete ve videu...
Česká spisovatelka, dramatička, publicistka, historička umění a kurátorka výstav Kateřina Tučková byla v roce 2010 za román Vyhnání Gerty Schnirch, v němž zpracovala osud německé dívky vyhnané v květnu 1945 ze svého domova v tzv. Brněnském pochodu smrti, nominována na ocenění Magnesia Litera za prózu.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
V současné době je na repertoáru Dejvického divadla rovněž hra Vina. Jak toto představení ovlivnila pandemie covidu? A jak herci reflektují Ivana Trojana v režisérské pozici? O tom více ve videu z dokumentárního cyklu o Dejvickém divadle.
V pasáži z devátého dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se vlastenci scházejí v pražském nakladatelství, knihkupectví a antikvariátu Česká expedice, centru českého obrozeneckého hnutí v době jeho počátku, a probírají jazyková, literární a politická témata i blížící se korunovaci českého krále.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.