02:17
Božena Němcová je pokládána za autorku, která svým dílem výrazně přispěla ke kultivaci českého jazyka. Její vztah k češtině se ale formoval postupně, nejprve lépe ovládala němčinu. Jak obstála Němcová se svou češtinou mezi ostatními obrozenci své doby?
Pražská vlastenecká společnost byla okouzlena Boženou Němcovou stejně, jako byla ona okouzlena touto společností. Literární vědci Milan Horký a Libuše Heczková a geolog Václav Cílek hovoří o skutečnostech, které formovaly vlastenectví mimořádné a rozporuplné osobnosti našich dějin, Boženy Němcové.
Historičky Magdalena Pokorná a Pavla Vošahlíková, literární historik Milan Horký a etnografka Markéta Palowská debatují o tom, jakému čtenáři je určena Babička, kdo by ji měl číst a čím může toto dílo oslovit dnešní čtenáře. Patří do rukou dnešním dětem? Je toto dílo překonaným kýčem? Zmíněn je také příběh Adolfa Kašpara, který se proslavil jako autor ilustrací prvního vydání Babičky v roce 1903.
Němcová je vnímána jako velká česká vlastenka. Kde je původ jejího vlastenectví? Jak se dostala do vlastenecké společnosti v Praze a jak ji tato společnost přijala? Odpovědi najdete ve videu...
Kontrolování tištěného obsahu ať už knih nebo periodik patří neodmyslitelně k dějinám lidstva. V dobách rakouské monarchie se cenzurovalo na základě soudního rozhodnutí a teprve po vydání knihy. Rozhodnutí o zákazech byla navíc zveřejňována a čtenář i díky bílým místům v tisku snadno poznal, že něco chybí. To je významný rozdíl v porovnání s cenzurou v dobách socialismu, kdy se režim veškeré zásahy snažil utajit. Jak vypadal boj nakladatele s cenzurou, si můžeme ukázat na příkladu novináře Františka Šimáčka, který vystupoval také pod pseudonymem Vojtěch Bělák.
Sbírka českého básníka, autora pohádek pro děti, textaře, scenáristy, novináře a překladatele Karla Šiktance Nesmír obsahující texty z let 2007-2010 byla roku 2011 nominována na ocenění Magnesia Litera v kategorii Poezie.
Folklór a Božena Němcová pro nás jaksi neodmyslitelně patří k sobě. Kde se vzal její vztah k folklóru a kdy se jím začala zabývat? Jaké vůbec bylo její vidění venkova? Šlo jí hlavně o sociální otázky. Podívejme se na krátké odpovědi na ně.
Neteř jedné z legendárních bohyň, Dora Idesová, se rozhodne odhalit tajemství a minulost žen, které byly schopné léčit, ale i proklít. Dramatik a režisér Dodo Gombár vytvořil v Městském divadle ve Zlíně tři a půl hodinovou inscenaci, která pohltila i samotnou autorku veleúspěšného románu, Kateřinu Tučkovou.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.