02:17
Božena Němcová je pokládána za autorku, která svým dílem výrazně přispěla ke kultivaci českého jazyka. Její vztah k češtině se ale formoval postupně, nejprve lépe ovládala němčinu. Jak obstála Němcová se svou češtinou mezi ostatními obrozenci své doby?
Pražská vlastenecká společnost byla okouzlena Boženou Němcovou stejně, jako byla ona okouzlena touto společností. Literární vědci Milan Horký a Libuše Heczková a geolog Václav Cílek hovoří o skutečnostech, které formovaly vlastenectví mimořádné a rozporuplné osobnosti našich dějin, Boženy Němcové.
Historičky Magdalena Pokorná a Pavla Vošahlíková, literární historik Milan Horký a etnografka Markéta Palowská debatují o tom, jakému čtenáři je určena Babička, kdo by ji měl číst a čím může toto dílo oslovit dnešní čtenáře. Patří do rukou dnešním dětem? Je toto dílo překonaným kýčem? Zmíněn je také příběh Adolfa Kašpara, který se proslavil jako autor ilustrací prvního vydání Babičky v roce 1903.
Němcová je vnímána jako velká česká vlastenka. Kde je původ jejího vlastenectví? Jak se dostala do vlastenecké společnosti v Praze a jak ji tato společnost přijala? Odpovědi najdete ve videu...
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Co je to encyklopedie? Jak v ní hledat? Co všechno můžeme v encyklopedii najít? Herečka Zuzana Kajnarová čte ze své oblíbené knížky Dětská encyklopedie od Bohumila Říhy.
Básník, prozaik, dramatik, překladatel, pedagog a literární historik Ludvík Kundera ve vybrané pasáži z pořadu Vzkaz Ludvíka Kundery vypráví o svých překladatelských i spisovatelských začátcích. Věnuje se ale i své rodině, vzpomínkám na válečná období i na normalizaci. Video je doplněno ukázkami z divadelních inscenací.
Francie patří k zemím se silnou komiksovou tradicí. Ukazuje se však, že i současná česká komiksová tvorba dokáže ve světě zaujmout. Dokazuje to i zájem o ni na festivalu komiksu v Paříži, na kterém byla Česká republika v roce 2022 čestným hostem. Podívejme se na reportáž z dění na pařížském festivalu.
Pasáž ukazuje důležitou roli divadla v době národního obrození. Hlavní postava, jejíž předlohou byl skutečný národní buditel spisovatel František Vladislav Hek, srovnává dvě důležité pražské divadelní scény: vlasteneckou Boudu a prestižní Nosticovo (později Stavovské) divadlo.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.