02:00
Koněpruské jeskyně jsou největším komplexem krasových jeskyní v Čechách a ukrývají různé krápníkové útvary. Podíváme se blíže na typy krápníků, jejich růst a vznik. Přiblížíme si další jeskynní útvary a minerály i nálezy, které zde odborníci v průběhu let objevili.
Vodní nádrže na řekách slouží různým funkcím. Orlík slouží výrobě elektrické energie, regulaci toku při povodňovém nebezpečí, nebo rekreaci. Zároveň je co do objemu zadržované vody největší přehradou u nás.
Pořad přibližuje geologické zajímavosti, geomorfologii, přírodu a hrady Křivoklátska.
Vodu z úpravny Želivka u Zruče nad Sázavou pije více než 1,5 milionů lidí. Kde tuto úpravnu vody najdeme? K jakému účelu konkrétně bude sloužit nové zařízení na zlepšení kvality pitné vody v jedné z největších úpraven vody v Evropě?
Bezpečný brod přes řeku Moravu a množství zvěře v okolních lesích. Právě kvůli těmto přednostem se místo zvané Napajedla stalo už před stovkami let pravidelnou zastávkou na trasách kupeckých karavan. O pár století později sem často a ráda jezdila taky vídeňská smetánka. Tu ale počátkem minulého století do Napajedel přitahovalo něco jiného. Byli to ušlechtilí koně ze zdejšího hřebčína. V jeho stájích se za téměř 120 let existence narodily desítky dostihových šampiónů.
Lidé po staletí přetvářeli třeboňskou rovinatou krajinu a výsledky jejich mravenčí práce ovšem zůstávaly v rovnováze s přírodou. Proto je Třeboňsko klenotem, s jehož jedinečností a historií nás seznámí Miroslav Táborský.
Lidé si do jeskyní hledali cestu již od pradávna a podzemní prostory o nás vypovídají mnohé. Třeba jeskyně Výpustek v Moravském krasu je svědkem dávného osídlení před 15 000 lety. Ve 20. století se její vzácná výzdoba stala obětí těžby fosfátů. V pozdějších turbulentních časech se využívala jako armádní skladiště munice, nacistická podzemní továrna nebo protiatomový kryt.
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Kaňony hluboko zaříznuté do vápencových skal Moravského krasu se nazývají žleby. V okolí slavné propasti Macocha jich najdeme hned několik, např. Pustý a Suchý žleb, které jsou oba součástí NPR Vývěry Punkvy. Na rozdíl od hojně navštěvovaných krasových jeskyní jsou stezky kolem žlebů často liduprázdné, rozhodně však stojí za návštěvu.
Hrad Hazmburk je vedle Milešovky hlavním symbolem Českého středohoří. Tato gotická zřícenina je dnes chráněna jako národní kulturní památka. Zřícenin najdeme v oblasti Českého středohoří hned několik. V závěru videa se vypravíme ke Kamýku a dozvíme se o historii osidlování tohoto území.
V pořadu se vydáme na cestu hledání volné vodní hladiny v moravských krasových oblastech, kde rozpustné horniny jako vápenec či dolomit umožnily vznik působivých jeskyní, z nichž jsou některé dosud neobjevené. Uvidíme několik světových unikátů z oblasti hydrologie, geologie i biologie.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.