01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Dnes si můžeme obléknout to, co se nám líbí. Většinou se řídíme podle počasí, ale existují také určitá pravidla, která dodržujeme. Do divadla určitě nepůjdeme v plavkách a na plovárnu ve společenských šatech. Brďo nás stručně seznámí s historií oblékání. Dozvíme se, jak vznikl deštník, a také uvidíme, jak přišít knoflík.
Přemýšleli jste někdy nad tím, kdo všechno patří do naší rodiny? Zamysleme se, jaké materiální, sociální a emocionální potřeby rodina naplňuje. Ukážeme si a vyrobíme si rodinné fotoalbum vzpomínek a okamžiků, které jsme společně zažili. Zavzpomínejte pak na tyto chvíle společně s rodinou.
Princezna Prga musí tentokrát bojovat s Bordelnicí polétavou. Což není úplně sranda, pokud nepochopíte, jak na ni. Bordelnice totiž řádí všude tam, kde se kupí hromady odpadků. Tam, kde je čisto, tam se neodváží. Nejlepší je nepořádek, na který narazíte, rovnou uklidit. Hezká místa totiž Bordelnici nepřitahují, možná se nám podaří společnými silami se jí zbavit. Pojďte do toho s námi a ukažte hnusákům, že planeta je na prvním místě.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Oblíbená a vážená královna Velké Británie, Alžběta II. dne 8. září 2022 náhle zemřela. Před tím ještě oslavila 70 let na trůnu, a tím se stala nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. Alžběta II. v rámci svých povinností navštívila více než 100 zemí, včetně České republiky. Víte, že si i zahrála v pár filmech?
Obývali naši planetu dávno před tím, než jsme přišli my lidé. Nám po nich nezbylo nic víc než jen kupa kostí. A nebo ne? Světem dinosaurů nás provede zkušený paleontolog Josef Augusta a blíže se seznámíme s karnotaurem, který žil v druhohorách a jehož celou kostru si můžeme prohlédnout v Chlupáčově Muzeu historie Země v Praze.
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny poměry v monarchii za tzv. Bachova absolutismu. Ukázka se zabývá i osudem Karla Havlíčka Borovského.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Kde vlají prapory a vlajky? Jaký je rozdíl mezi vlajkou, praporem, fáborem a korouhví? Co je to námořní vlajková abeceda? Svoje vlajky mají i různé instituce a spolky. Velmi známá je také olympijská vlajka. Brďo se dozvídá historii vzniku naší státní vlajky. Když ji chceme nakreslit, musíme dodržet určitá pravidla stejně jako při jejím vyvěšování.
Co je k jídlu, a co ne, naučila člověka náhoda. První zeleninové zahrady si zakládali staří Římané, Číňané a Egypťané a pěstovali na nich třeba hrách. Představte si, že dnes na světě roste přes tisíc druhů zeleniny. Ale jen z některých z nich se dají připravit skvělé zeleninové hranolky. Můžeme si usmažit hranolky z mrkve, celeru, řepy i batátu. K tomu si dáme třeba zdravou omáčku neboli dip ze zakysané smetany, pažitky a česneku. Mňam!
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku uvědomovat si čas. Víte, jak dlouho trvá jedna minuta? Kolik za ní stihnete udělat dřepů? Vytvořme si časovou přímku a přiřazujme do ní předměty, které patří do minulosti, příromnosti a budoucnosti. Navrhněme hodiny budoucnosti!
Jak se ženám žilo dříve? Ženy měly studium medicíny zakázané. Anna Honzáková se ale rozhodla bojovat a pilně se učila. Nakonec se stala první českou lékařkou.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.