01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Strašidýlko Emílek zná každý malý kluk i holka. Dokážete si strašidýlko z písničky představit? Patří Emílek i do vašich postýlek?
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Jedličky se zpívá o jedličkách v lesní školce. Kdo je tam hlídá? Proč se dávají stromky na hlídání do školky? Nemají snad babičky? A co na to hajný Hadrbolec?
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého dirigenta Jaroslava Křičky. Tento hudebník učil na konzervatoři a přál si, aby se jeho hudba líbila hlavně dětem, proto byla jednoduchá a veselá. Jeho operní zpěvohra Ogaři je napsána přímo pro děti.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta by uspala kromě mravenečka a slunce i pořádného dospěláka. Ale pokud nás ukolébavka neuspí, dozvíme se něco málo ze života lesních mravenců. Alespoň to, co si o nich myslíme my lidé.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. K tvorbě animací potřebujeme ale vědět i to, jak se loutka vyrobí. Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Oldřich Hlavsa byl klíčovou osobností knižního designu a typografie. Jako designér byl velkým hledačem, jeho knihy testovaly hranice svých možností a vyzývaly čtenáře k interaktivnímu dialogu. Rád experimentoval a hledal nové cesty.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Oblíbený večerníček Štaflík a Špagetka vznikl již v roce 1971. Výtvarník Bedřicha Smetany oživil svým výtvarným pojetím příběhy nerozlučných psích kamarádů. Jeden je dlouhý, druhý krátký, rádi se učí nové věci. Díky poťouchlé kamarádce vráně vždy udělají správnou věc.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.