01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s romskou hudbou skrze romskou hymnu Opre Roma (píseň Djelem, djelem). Představí i královnu romské hudby Esmu Redžepovou. To celé v českém a anglickém jazyce.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s dechovými a strunnými nástroji. To celé v českém a anglickém jazyce.
Lidová hudba v sobě nese jistou nadčasovost. Jak ale ovlivnila moderní hudební styly 20. století? U kterých našich hudebníků lze rozpoznat inspirační vlivy lidové hudby? O tom, co fascinuje představitele jazzu, rocku a popu na lidové hudbě, se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Snídaně se zpívá o tom, co si můžeme dát k snídani. A jaká je vaše oblíbená snídaně? Máte rádi chleba s máslem, müsli nebo marmeládu, tak jako děti v písničce? Nebo snídáte úplně něco jiného?
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Rozhovor s odborníkem dětem snadno vysvětlí, co je to moderní umění. Neexistuje na to ale přesná definice. Důležité je, zda nás umělecké dílo zaujme. Ve videu se vydáme na výstavu Františka Kupky do Musea Kampa. Děti se setkají se jmény slavných modernistů. Dozvědí se o tom, že mezi tři klasická odvětví výtvarného umění patří malba, sochařství a architektura.
Vánoce se kvapem blíží a jedna z možností, jak potěšit a překvapit své blízké, je vyrobit si vlastní vánoční papír. Ptáte se jak na to? Jednoduchý návod vám dají naši Šikulové. Potřebovat budete jen tenký papír, tekutou barvu, misku, štětce, kousek houbičky a disperzní lepidlo. Zjistíte, že vyrobit si svůj vlastní originální balicí papír na dárky není nic těžkého.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.