01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Dozvíme se z ní, jakou mají různá zvířata řeč. Alespoň podle nás lidí. Zazpívejme si píseň společně, ať víme, jak se mezi sebou dorozumívají krávy, kočky, pejsci a další zvířátka.
Pojďme si společně poslechnout píseň Mám malý stan. Tuto písničku zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem, který bude hrát na piano. Píseň napsali Bedřich Nikodém a Zdeněk Borovec.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Lidová hudba v sobě nese jistou nadčasovost. Jak ale ovlivnila moderní hudební styly 20. století? U kterých našich hudebníků lze rozpoznat inspirační vlivy lidové hudby? O tom, co fascinuje představitele jazzu, rocku a popu na lidové hudbě, se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Co všechno dokáže na obrazech odkrýt moderní metoda IRR?
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že loutky ve filmu jedí nebo mrkají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Viděli jste někdy venku posprejované zdi, či jiná místa? Také je to druh umění, ale jen na určených místech. Podívejte se, jak se k tomu postavil Tomáš Vaněk.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.