01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Jedličky se zpívá o jedličkách v lesní školce. Kdo je tam hlídá? Proč se dávají stromky na hlídání do školky? Nemají snad babičky? A co na to hajný Hadrbolec?
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s českou, moravskou i židovskou hudbou. Vyzkouší si improvizaci a obměnu textu známých písní. To celé v českém a anglickém jazyce.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo ukážou, jak pracovat s ,,emocemi" hudebních nástrojů, jak si zatancovat podle výšky tónů a jak rozpoznat noty C a E. Představíme si také hudební nástroj piano spolu s jedním z největších jazzových pianistů Herbiem Hancockem a jeho skladbou "Melounový pán". To celé v českém a anglickém jazyce.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Napadlo by vás, jak si z opadaných listů vyrobit krásnou podzimní výzdobu? Možností je určitě více a my se ve videu podíváme, jak jednoduché může být zdobení listů pomocí permanentní fixy. Potřebovat budete jen list, bílý a černý fix. A můžete se pustit do práce.
Večerníček Inspektor Fousek na stopě byl natočen v roce 2007. Tento animovaný příběh o psím detektivovi využívá techniku ploškové animace, která je fascinující díky své schopnosti oživit postavy pomocí výměny jejich jednotlivých částí. Režii měl na starosti Josef Lamka, scénář napsala Hana Lamková, animaci vytvořili Pavel Rak a David Filcík, a výtvarnou podobu postav ztvárnila Eva Sýkorová-Pekárková. Na tomto videu si pomocí metodiky společně vysvětlíme základy animace, která vytváří iluzi pohybu prostřednictvím postupného snímání různých částí postav.
Myslíte si, že zvířata v zoo nemůžou tvořit umělecká díla, která by si někdo koupil? O opaku vás přesvědčí krátké video, kde zjistíte, že tvorba není tak náročná, a třeba bude inspirovat i vás.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.