01:58
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Napadlo by vás, jak si z opadaných listů vyrobit krásnou podzimní výzdobu? Možností je určitě více a my se ve videu podíváme, jak jednoduché může být zdobení listů pomocí permanentní fixy. Potřebovat budete jen list, bílý a černý fix. A můžete se pustit do práce.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická?
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Jedličky se zpívá o jedličkách v lesní školce. Kdo je tam hlídá? Proč se dávají stromky na hlídání do školky? Nemají snad babičky? A co na to hajný Hadrbolec?
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Stromy nám připomíná krásu stromů, které rostou na stejné Zemi, jako my. Oslavme touto písní všechny naše oblíbené stromy. Znáte nějaký památný strom? Jaké stromy rostou v blízkosti vašich domovů? A máte nějaký oblíbený?
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Čertova stěna. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V ní se zpívá, že právě dělání je lékem na všechny trable. Zachraňme úsměv, vyžeňme smutky a společně si zazpívejme! Uhodnete, v které pohádce jsme mohli tuto písničku slyšet?
Víte, co je to portrét? A znáte Maxe Švabinského, našeho malíře? Pokud ne, určitě se podívejte na tuto epizodu Skobičin. Dozvíte se, proč se jeden z jeho obrazů jmenuje Chudý kraj a koho na něm vyobrazil a proč.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Kdo by neměl rád animované filmy! Ferda Mravenec patří mezi oblíbené dětské hrdiny a právě Hermína Týrlová ho rozpohybovala. Mezi její nejznámější filmy patří také Vzpoura hraček nebo Uzel na kapesníku. Prosadit se v tehdejším ryze mužském světě filmu určitě nebylo jednoduché.
9 528
362
2 028
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.