01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme si společně poslechnout veselou píseň, kterou zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem. Píseň se jmenuje Cha, cha, cha a doprovázet na piano bude Jan Maxián. Text k této písni napsal Jiří Suchý, tak nezapomeňte, že smích léčí.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Stromy nám připomíná krásu stromů, které rostou na stejné Zemi, jako my. Oslavme touto písní všechny naše oblíbené stromy. Znáte nějaký památný strom? Jaké stromy rostou v blízkosti vašich domovů? A máte nějaký oblíbený?
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Hlasitá hudba, černé oblečení, drsný žánr, to je metal. Populární žánr hudby, který pochází z Ameriky a Anglie, ale frčí hodně také ve Skandinávii a Polsku. Podívej se na video a zjisti, který český zpěvák a zpěvačka se metalu věnují. Které hudební nástroje jsou pro metal charakteristické? A jaké má podžánry?
Jaký je základní princip animace? Na začátku jsou tisíce a tisíce obrázků. Jak se liší výroba kresleného a loutkového animovaného filmu? A jak s tím souvisí Walt Disney? Co všechno se dá rozanimovat?
Rozhovor s odborníkem dětem snadno vysvětlí, co je to moderní umění. Neexistuje na to ale přesná definice. Důležité je, zda nás umělecké dílo zaujme. Ve videu se vydáme na výstavu Františka Kupky do Musea Kampa. Děti se setkají se jmény slavných modernistů. Dozvědí se o tom, že mezi tři klasická odvětví výtvarného umění patří malba, sochařství a architektura.
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.