21:23
Jindřich Honzl zpracoval formou dramatické montáže korespondenci spisovatele Jana Nerudy a spisovatelky Karolíny Světlé. Autentické dopisy ilustrují nejen ducha doby, ale jsou také svědectvím o citech, cílech a myšlenkách dvou velkých osobností české literatury. Inscenace byla uvedena v roce 1972.
V roce 1821 měl dvaasedmdesátiletý Johann Wolfgang Goethe za sebou bohatý a obdivuhodný život. Jako uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti. Při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a…zamiloval se.
Novinář a spisovatel Jakub Arbes proslul svými romanety, která byla ve své době úplně novým útvarem. Autor temných příběhů uměl bouřlivě žít a poznal lásku hned k několika ženám. Jeho city se promítly i do jeho díla. Za své kritické články se smíchovský rodák ocitl několikrát před soudem a jednou i ve vězení.
Odvážný novinář, zábavný společník a oblíbený kumpán z kabaretu Montmartre Egon Erwin Kisch patří dodnes k neodmyslitelným postavám staré Prahy. Užíval si přízně mnoha obdivovatelek, ale jednu rodačku z Prahy skutečně a hluboce miloval.
Spisovatelka Hana Mornštajnová hovoří o historických událostech z Valašského Meziříčí, které ji inspirovaly k napsání románu Hana, a o tom, co se jím snažila vyjádřit. Hovoří také o své dřívější tvorbě (Slepá mapa a Hotýlek).
Televizní inscenace na motivy románu Jindřicha Šimona Baara „Paní komisarka“ o Boženě Němcové zachycuje chodské období jejího života. Vypráví o manželském svazku s Josefem Němcem, který jako finanční úředník zůstával vždy ve stínu své slavné ženy. Inscenace je představuje jako dva lidi, kterým láska k národu vrostla do srdce a kteří nechtěli stát stranou boje, který bylo třeba svést, aby budoucnost národa byla svobodou pro jeho lid.
Byli jezuité opravdu největší nepřátelé českých knih a páter Koniáš ten nejhorší z nich, jak se traduje? V animovaném videu si přiblížíme nástup rekatolizace v českých zemích, pálení českých knih, činnost jezuitů a zakládání knihoven. Pozornost si zaslouží i působení Bohuslava Balbína.
Dílo Václava Havla mělo ohlas i na Ukrajině. Video představuje ojedinělý experiment spolupráce českých a ukrajinských divadelníků při realizaci hry Asanace v ukrajinském divadle. V pasáži mluví nejen herci, ale i hudební skladatel a další, kteří se na inscenaci podíleli. Události z Majdanu, politické a společenské dění na současné Ukrajině pomáhají hře ještě více rezonovat. Co je to vlastně svoboda? A co je to láska?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.