01:58
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Divadelní hra Lenky Lagronové „Jako břitva“ prezentuje Boženu Němcovou jako výjimečnou a ve své době nepochopenou ženu. Není lehké být první. Ukázka z divadelní hry uvozuje shrnující pohled na Boženu Němcovou a její místo v české literatuře.
Osobnost Karla Havlíčka Borovského a kult, který kolem ní vznikl, se staly inspirací pro mnohé. Jedním z umělců, který se k Havlíčkovi „vrátil", je také písničkář Jaroslav Hutka. Video pochází z jeho koncertu.
„Milá Olgo...“ Václav Havel byl několikrát vězněn. Jen těžko si představíme, co prožíval. Alespoň částečně můžeme do pocitů nahlédnout v dopisech, které napsal své manželce Olze. Ten s číslem 68 si přečteme společně. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Spisovatel Bohumil Hrabal je neodmyslitelně spjatý k několika místy v Česku. Jedním z nich je právě Kersko, kde měl svoji chatu, kterou pravidelně navštěvoval a kde také literárně tvořil. Hrabalova chata prošla nově rekonstrukcí a lze očekávat, že díky tomu přiláká ještě více zájemců o prohlídku objektu i okolí. Ve videu si můžete prohlédnout nejen chatu, ale i vzpomínky místních nebo úryvek z rozhovoru s Hrabalem.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.