01:58
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Divadelní hra Lenky Lagronové „Jako břitva“ prezentuje Boženu Němcovou jako výjimečnou a ve své době nepochopenou ženu. Není lehké být první. Ukázka z divadelní hry uvozuje shrnující pohled na Boženu Němcovou a její místo v české literatuře.
Pojďme se společně podívat na video o kreslíři Jaroslavu Němečkovi, který začal kreslit pod dohledem maminky již ve svých třech letech. Kromě Čtyřlístku vytvořil také komiksy Čaroděj Huriáš, Barbánek a Rexík. Čtyřlístek si i dnes nachází stále nové čtenáře a Jaroslav Němeček získal dokonce státní vyznamenání.
Moravský básník Oldřich Mikulášek byl jedním z našich nejvýznamnějších básníků druhé poloviny 20. století. Jeho poezie je vyhraněná a v podstatě nezařaditelná do žádného z dobových proudů či směrů. Básníkův syn Ondřej a vnuk Jan vyprávějí o různých životních příhodách a dokreslují je Mikuláškovými verši.
Poutník se chce podívat i do druhého patra, co tam mají. Prý rozkoše, jídlo, pití, lenošení, hry a sex. Všeho je tam nadbytek. Na naléhání svých průvodců si Poutník také nechá nalít. Sice se do tohoto životního stylu jaksi nehodí, ale rozhodne se vyzkoušet rozkoše v dalším patře.
Spisovatel Ivan Klíma vypráví o tom, co ho přivedlo k psaní, jak začínal jako spisovatel, a popisuje čas, který strávil v koncentračním táboře v Terezíně.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.