01:58
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Divadelní hra Lenky Lagronové „Jako břitva“ prezentuje Boženu Němcovou jako výjimečnou a ve své době nepochopenou ženu. Není lehké být první. Ukázka z divadelní hry uvozuje shrnující pohled na Boženu Němcovou a její místo v české literatuře.
Režisér Andrej Krob hovoří o v pořadí třetí divadelní hře Václava Havla. Tragikomedie Ztížená možnost soustředění byla poslední autorovou hrou, kterou uvedli v Divadle Na zábradlí před okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy. Havel v ní experimentuje se svou oblíbenou hrou s vyprázdněnými slovy a bláboly, ze které vzešlo dnes už mezinárodní slovo ptydepe.
Karel Havlíček Borovský byl významný český satirik a zakladatel české žurnalistiky a literární kritiky. Některá ze svých nejvýznamnějších děl sepsal v průběhu svého vyhnanství v Brixenu. Tomuto období Havlíčkova života je věnována i tato ukázka.
Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Furiant je krátkometrážním filmem Ondřeje Hudečky zabývajícím se mládím klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického. Název snímku vychází z divadelní hry Stroupežnického Naši furianti a nese podtitul veselohra o třech obrazech. Právě podtitul a dramatická činnost hlavní postavy vytváří z Furianta film na pomezí hrané rekonstrukce a divadelní hry.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.