01:58
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Divadelní hra Lenky Lagronové „Jako břitva“ prezentuje Boženu Němcovou jako výjimečnou a ve své době nepochopenou ženu. Není lehké být první. Ukázka z divadelní hry uvozuje shrnující pohled na Boženu Němcovou a její místo v české literatuře.
V roce 2017 uplynulo 150 let od narození Petra Bezruče. Jaký byl básník, který byl ve své době v podstatě celebritou? Opavské muzeum u této příležitosti připravilo výstavu, která Bezruče představuje jako introverta, který se stal slavným proti své vlastní vůli. Kurátorka výstavy vysvětluje, jak k tomu vlastně došlo.
V podání Jana Wericha si v pasáži pořadu Malá noční povídka můžeme poslechnout "úspornou" jednoslabičnou pohádku Chlap, děd, vnuk, pes a hrob z knihy Fimfárum.
Básnická sbírka Na Knížecí s podtitulem Pražská preludia od Karla Šiktance je inspirována Prahou, realitou a všedností. Básník vzpomíná na dobu, ve které se musel uchýlit k práci vrátného na tenisovém kurtu. Pokládá si velké životní otázky a prezentuje svůj názor na psaní poezie.
Ukázka pojednává stručně o tom, kdo to byl František Gellner, jaká je jeho poezie, pro koho byl inspirací. Na začátku videa čte Tomáš Klus jednu sloku z básně Po nás ať přijde potopa ze stejnojmenné sbírky.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.