02:03
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
Video pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá románem Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Vladimír Kokolia i autorka se vyjadřují k románovým tématům a motivům, historickým reáliím a zabývají se také otázkou viny.
Pojďme se společně podívat na život českého kreslíře, malíře a významného ilustrátora. Adolf Born si jako kluk rád četl v dědečkových knížkách, kde ho zaujaly nejvíce obrázky. Studoval výtvarnou tvorbu na třech vysokých školách. Hodně tvořil právě pro děti, ilustroval známé příběhy Pipi Dlouhé punčochy, večerníčky Mach a Šebestová nebo Žofka Orangutanová.
Národní divadlo spojilo v roce 2007 Jiráskovo drama Otec s dramatem Martina Františáka Doma. Obě hry od sebe dělí více než sto let, přesto je spojují témata komplikovaných vztahů synů a otců i vztahů synů k domovu. Obě hry v jednom večeru uvedl na scénu režisér Michal Dočekal.
Karel Havlíček Borovský byl osobností, která ovlivnila českou literaturu, žurnalistiku i společnost. Historikové Jiří Rak a Magdalena Pokorná a literární historik Dalibor Dobiáš diskutují o postavě Karla Havlíčka, jeho názorech a ideálech. Dále se zaobírají moderností jazykových prostředků ve spisovatelově díle.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.