03:18
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.
S Cyklodálkami (2024) zamíříme do Všerub v Českém lese. Tato lokalita sloužila jako falešná státní hranice při akci „Kámen", která představovala past na emigranty v poválečném Československu, jak nám popíše jeden z místních obyvatel. V závěru videa uvidíme skutečnou polohu hranice mezi Českem a Bavorskem.
Tendenční reportáž o vzniku Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Hlavním úkolem stráže bylo sledovat pohyb osob okolo státní hranice. Soustavné budování železné opony pak začalo po vydání Zákona o ochraně státních hranic v roce 1951.
Sametovou revoluci z listopadu 1989 máme většinou spojenou s hlavním městem Prahou. Ale své „malé“ revoluce měla i krajská a okresní města. Podívejte se na krátkou ukázku reflexe situace ve třech městech, kde byly vysoké školy, z pohledu tehdejšího vysílání Československé televize.
Černouhelný důl Michal v Ostravě má dlouhou historii, která začíná v polovině 19. století. Zažil největší rozmach hornické činnosti na Ostravsku a dnes slouží jako muzeum, které důl prezentuje ve stavu tzv. posledního pracovního dne. Podívejte se nejen na historii dolu, ale i na těžkou práci horníků při dolování uhlí.
Emil Zátopek a Dana Zátopková patří k našim nejvýznamnějším sportovcům 20. století. Žili však ve velmi složité době, ve které komunistická ideologie zasáhla všechny oblasti života. Ve videu z pořadu Historie.cs se více dozvíme o politické aféře spojené se Stanislavem Jungwirthem či s Olgou Fikotovou a rovněž o tom, jak manželé Zátopkovi vnímali a prožívali období politických procesů 50. let.
Řecká občanská válka probíhala v letech 1946–1949 v podstatě jako důsledek 2. světové války a následného dělení sfér vlivu mezi jejími vítězi. Krvavý a doslova bratrovražedný konflikt si vyžádal více než 150 tisíc mrtvých a v jeho důsledku odešlo z Řecka 75 000 lidí, často samotných dětí, zejména do spřátelených zemí východního bloku - do Rumunska, Bulharska, Polska či Československa. Potomci řeckých imigrantů žijí v České republice dodnes.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.