02:52
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Zajímavosti přírody v měsíci dubnu. Představí se běžné jarní rostliny jako sasanky, dymnivky a prvosenky. U jednotlivých rostlin jsou popsány jejich lidové názvy, místa výskytu a charakteristické vlastnosti (např. jedovatost). Z živočichů jsou představeny hnízdící volavky popelavé či skokani a jejich vajíčka. Součástí videa je ukázka z jarního života prasat divokých.
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Severní Aljaška je typickou ukázkou arktické a subarktické oblasti. Jaké rostliny patří do tajgy? Co znamená pojem tundra? A co ukrývá permafrost?
Co je to krajina? Jaké typy krajiny známe? A jak ji můžeme zakreslit? Moudronos nám ukáže mapy, seznámí nás s podnebím, počasím i s teplotami. Podíváme se na řeky a dozvíme se, jak můžeme o krajinu kolem sebe pečovat.
Wifina nám tentokrát přináší technické téma: Jak funguje navigace? Hledání v mapě, když jedete někam, kde to neznáte, je už ve většině případů minulostí. Teď prostě naťukáte adresu do navigace a frčíte. Jak ale navigační systém vlastně funguje, vám vysvětlí Matěj.
Toulavá kamera nás zavede do Českého ráje, který patří mezi turisty k nejnavštěvovanějším lokalitám naší země. Možná ale nevíte, že před necelými sto lety nechybělo málo a celá oblast plná skal a vyhlídek mohla být pro běžné občany nepřístupná. Jedno ze zdejších nejromantičtějších míst – Mariánskou vyhlídku mine málokterý návštěvník. Jako na dlani z ní před sebou máte zříceninu hradu Trosky a Hruboskalské kamenné město i se zámkem, který býval sídlem majitelů zdejšího panství.
Tématem pořadu je Tanzanie, jedna ze zemí východní Afriky, kde mohou turisté v národních parcích stále ještě vidět typickou zvířenu safari.
Jako domácí mazlíčky si můžete pořídit pestrou škálu různých ještěrů, například agamy, leguány nebo chameleona. Musíte ale dát pozor na to, jaké jedince dáte společně do jednoho terária, aby se nepokousali při boji o přízeň samičky. Šikovný chovatel může dokonce odchovat malé ještěrky.
Terčin zvířecí svět nám v tomto díle ukáže, jakým způsobem můžeme pozorovat zvířata v přírodě za pomocí fotopasti. Fotopasti jsou malé fotoaparáty, které se spustí, pokud zaznamenají pohyb.
Terčin zvířecí svět pátrá po živočichovi, kterým je užovka podplamatá. Tato užovka je stejně jako všichni naši další plazi chráněná. Víte, že se v nebezpečí umí otočit na záda a předvádět mrtvou?
Posvátná řeka Ganga láká mnoho návštěvníků, kteří putují až k jejímu prameni. Jak řeka Ganga pramení a jak vypadá krajina kolem ní? A jak žijí kolem řeky místní obyvatelé i svatí muži?
Pojďme se společně podívat, jakou záchranu Viktoriina jezera v Africe vymysleli čeští papírníci. Ve chvíli, kdy se přemnoží vodní hyacint, může být tato rostlina silně nebezpečná. Podíváme se na způsob, jak ji lze prakticky využít, navíc výroba papíru, při níž se rostlina využívá, zajistí obyvatelům obživu, která jim na venkově bytostně chybí.
Maroko se svými starobylými městy a uličkami láká stále více turistů z celého světa. Na tržištích najdeme lampy, jako je ta slavná Aladinova. Obyvatelé zůstávají věrni svým tradicím a ručně tkají překrásné koberce, které prý v pohádkách létají. Ve skutečném životě se o dopravu staraly především velbloudí karavany. Hlavním náboženstvím je islám, a tak uslyšíme modlitby, které se místní krajinou nesou pětkrát denně z minaretů mešit. Zjistíme, jak se pěstují datle nebo fíky a že je možné považovat za pochoutku dokonce i kaktus.
V deltě řeky Mekong, kde každý den startuje slavný trh s plovoucími krámky, se pěstuje rýže, loví ryby a daří se tu květinám. Z bláta na dně řeky se tradičním způsobem pálí cihly. V Ho Či Minově městě, kterému místní neřeknou jinak než Saigon, opravdu vládne zmatek. Aby ne, když do ulic vyjede pět milionů motocyklů s miliony obyvatel. Mají tu slavné tradiční vodní loutkové divadlo a nedaleko se dá zažít i dobrodružství v tunelech Cu Chi, ze kterých vietnamští bojovníci dokázali ve válkách vzdorovat nepřátelům.
9 849
397
2 248
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.