Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Národní přírodní rezervace Praděd je největší přírodní rezervací v České republice. Má až 2 000 hektarů. Nachází se tady horský smrkový prales s nejhodnotnějšími lesními porosty. Vidět zde můžete například stromy s chůdovitými kořeny.
Historie 42 000 km značených tras pro pěší turisty započala v roce 1889. Vydejte se spolu s námi po první ze značených stezek, která vede z Karlštejna ke Svatému Janu pod Skalou. Dozvíte se, co všechno značkaři potřebují, a nahlédnete do krásné krajiny Karlštejnska.
Polabskou černavu, tuto národní přírodní památku najdeme na Mělnicku, v údolní nivě říčky Pšovky. Černavy jsou plné unikátních květin, podívejte se s námi. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Skryjská jezírka jsou přírodní nádrží, která vznikla v údolí Zbirožského potoka. Vznikla v roce 1872, když voda prorazila měkčí horniny v soutěsce tvrdého sopečného kamene. A není tu nouze o dobrodružství. Na mělčinách se daří hejnům jelce tlouště, pod výtokem jezírka můžeme vidět chráněnou vranku obecnou.
Pojďme se společně podívat na video s černými krasavci. Havrani patří mezi ptáky krkavcovité a drží se ve skupinách. Večer letí společně na nocoviště a ráno vyrážejí za potravou.
Puštík bělavý, naše druhá největší sova, loví především v noci. Nestaví hnízda a pro vyvedení mladých potřebuje kupříkladu staré zlomené stromy. Ty však vlivem lesního hospodaření mizí, a tak mizí i přirozená hnízdiště těchto sov. Ruší ho i turistický ruch. V české přírodě jsou pouze dvě místa, kde se tito ptáci rozmnožují, v Beskydech a na Šumavě.
Kdo by chtěl doma chovat nějaké neobvyklé zvíře, může zkusit třeba dikobraza. Na první pohled možná vypadá trochu nebezpečně, s notnou dávkou trpělivosti jej však lze i vycvičit a získat si jeho důvěru. Chovateli Tomáši Ringelovi se to podařilo.
„Snovači, ti vždycky rádi posvačí.“ Že nevíte, jak takový snovač vypadá? A proč se jmenuje právě takto? Po světě jich poletuje asi půl miliardy, takže je velká šance, že i vy jednoho potkáte. Byla by škoda ho nepoznat nebo si ho splést s vrabcem. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Čajovník pochází z tropů a subtropů. Čajové lístky se zde sbírají a dále zpracovávají na zelený a černý čaj. Ovocné čaje vůbec čajovník neobsahují, ty jsou z květů a plodů jiných rostlin. Sledujte celý proces zpracování čaje, slibujeme, že se dozvíte mnoho zajímavých informací.
Pojďme se společně podívat do Afriky, kde by děti do školy chodily rády, ale nemohou. Školy zde buď vůbec nejsou, anebo jsou nekvalitní. Učí zde často učitelé, kteří sami nemají dostatečné vzdělání. Velmi těžké to také mají děti ve státech, kde zuří válka, jako je například Sýrie. Do školy nechodí ani tisíce dětí, jež jsou s rodiči na útěku.
"Koráb pouště" – tak je velbloud právem označován. Dříve soužil jako jediný dopravní prostředek po poušti. Vydrží totiž bez vody několik dní. Pokud si myslíte, že zásobu vody má právě ve svém hrbu, tak se nenechte mýlit. Jak to tedy dělá? Kolik litrů vody se mu vejde do žaludku? Myslíte, že můžete ve volné přírodě potkat dromedára? A co to vlastně je? Odpovědi máte na dosah ruky.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.