04:43
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
V pátém díle Slovohrátek se Anička se Sebastiánem zabývají procvičováním detektivního myšlení pomocí různých rébusů, přesmyček a jazykových hádanek. A jak přesně se to dělá?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku číst. Pojmenujme předměty a přiřaďme k nim jejich názvy. Předvídejme, o čem příběh bude. Příběh si společně přečteme, pak jej pomocí pantomimy předvedeme. Na závěr si ověříme, zda jsme si příběh zapamatovali. Dokážeme odpovědět na všechny otázky?
Scénka plná rčení o vodě, jejich jazykový výklad a rozhovor s L. Herčíkem (manažer provozu Úpravy vody) o výrazech a profesních pojmech spojených s vodou. Anketa o výrazu „ohnivá voda“. Výklad pojmu „vrcholek ledovce“.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Vrána a liška.
Pohádka Paní Zima, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o vdově, která má ráda pouze vlastní dceru Kateřinu. Nevlastní Karolínu proto neustále trápí těžkými úkoly a jednou ji dokonce donutí skočit do studny. Netuší však, že se z ní Karolína díky své laskavé povaze vrátí ověšená zlatem.
Pasáž vysvětluje za použití různých příkladů pravidla tvoření přídavných jmen od víceslovných názvů měst.
Milan Harvalík z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje negaci v češtině a její druhy. Věnuje se slovní, větné i členské negaci a způsobům jejího tvoření.
Pasáž vysvětluje původ místních jmen zakončených na „-any“ a zabývá se i vznikem pojmenování obce „Přišimasy“.
V pasáži je vysvětlen rozdíl mezi často zaměňovanými slovy „povědomí“ a „podvědomí“.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.