01:41
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě proti sobě, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě za sebou, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Matematiku nenajdete jen v učebnicích, ale hraje důležitou roli i v románech a knihách, kde by ji možná nikdo nehledal. Kari představí nejznámější díla, při jejichž četbě si každý milovník matematiky přijde na své.
Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, co je rozpočet, z jakých složek se skládá a jaké existují jeho typy: vyrovnaný, přebytkový a schodkový. Prostřednictvím krátkého příběhu ukazují, jak nečekané výdaje mohou ovlivnit finanční situaci a proč je důležité umět si sestavit osobní rozpočet.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, kde všude kolem sebe můžeme potkat matematiku. Budeme pracovat s časovou schránkou a podíváme se do historie. Proč se vůbec učíme sčítat a odčítat? K čemu nám bude znalost zaokrouhlování? Proč vůbec máme ve škole matematiku?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku orientovat v řádech desetinných čísel. Budeme taková čísla vyhledávat, porovnávat a zapisovat. A kde se s nimi setkáme? Například při měření výkonu sportovců, v tabulce výsledků...
Základním úkolem hudební akustiky je určit, které dvojzvuky jsou libozvučné a které nelibozvučné. Řešení nalezl už Pythagoras v harmonii celých čísel při svých pokusech s různě dlouhými napjatými strunami. Vytvořil teorii tzv. pythagorejského ladění, které je založeno na poměrech frekvencí dvou tónů. Chcete-li se o ladění dozvědět více, prohlédněte si přiložený pracovní list.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.