25:52
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Při venčení školníkova psa se Kája naučí odvozovat vzorce pro výpočet obvodu čtverce, obdélníku, lichoběžníku a trojúhelníku na příkladu budov a jejich tvarů. Po příchodu domů pomáhá tatínkovi vymalovat. Kolik barvy mají koupit? Přichází na řadu obsah a metry čtvereční. Nakonec Kája zvládne vypočítat obsah čtverce i obdélníku.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Okrasné zahrady jsou nedílnou součástí mnoha zajímavých barokních i renesančních zámků. V těchto zahradách najdeme mnoho geometrických tvarů, které jsou tvořeny s pomocí květin, stromů, cest a jezírek. Celá barokní zahrada většinou navíc bývá souměrná podle osové souměrnosti.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku rozpoznávat pravidelné rovinné obrazce podle jejich vlastností. Nejprve se je pokusíme určit a zároveň vymodelovat. Pak si zahrajeme hru „Kdo jsem?“ Určitě vás bude bavit.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 4. ročníku rozpoznávat základní geometrické útvary a jejich vlastnosti. Nejprve si představíme, co by o sobě mohly říci čtverec, obdélník, trojúhelník a kruh, pokud by k nám mohly promlouvat. Paní učitelka si pro nás také připravila kvíz, kde si zopakujeme, co už o geometrických tvarech víme.
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Arabela a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Pan Majer je zakletý v jezevčíka a protože se mu nechce běhat, tak přibral. Dokážou děti na základně slovního zadání spočítat váhu pana Majera i kolik váží druhý jezevčík rodiny Majerů, Pajda? Ve slovních úlohách se žáci podívají i do laboratoře čaroděje Viga.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů. Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková si pro žáky připravila několik konstrukčních úloh s trojúhelníky, během kterých připomene zásady správného rýsování a použití pomůcek.
11 481
612
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.