21:39
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat a odčítat. Osvojíme si číselné řády a zápis čísel. Písemně sčítejme a odčítejme. Největším pomocníkem pro názornost nám budou peníze. Pusťme se do práce!
Když děti učí telka! Pojďte se společně se staršími žáky vydat na výlet do Kutné Hory. Co potřebujeme vědět, abychom mohli naplánovat výlet? Na kolik nás vyjde cesta vlakem? Porovnáme ji s cestou autobusem a spočítáme si vstupné do kutnohorských památek. Na kolik korun vyjde výlet celou rodinu nebo naši třídu?
Osm, šestnáct, dvacet čtyři a jak to pokračuje dál? Vyrobte si se Šikuly pomůcku, která vám pomůže se zapamatováním posloupnosti malé násobilky. Co k tomu budete potřebovat? Karton, roličky od toaletního papíru, barevné papíry, lepidlo, fix a stuhu. Dokážete navést hada správným směrem ve správném pořadí?
Poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír, vyjadřuje obrovské číslo. Můžeme ho zapsat jako deset na třicátou šestou. Má takové číslo nějaký krátký název? A jak s čísly, která jsou vyjádřena jako mocniny, počítáme?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat. Ukážeme si, jak postupovat při výpočtu, a zkontrolujeme si výpočet znázorněním. Naše nově nabyté znalosti si hned vyzkoušíme při hře na obchod.
10 676
526
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.